Jó lenne ez, csak nem ennyiért – teszten a Galaxy S24 FE
Ahogy az várható volt, néhány héttel ezelőtt bemutatkozott a Samsung Galaxy S24 FE, az S24-es készülékcsalád utolsó, egyben legolcsóbb tagja. De mit takar pontosan az FE jelzés? A dél-koreai vállalat weboldala szerint a betűk a „Fan Edition” elnevezés rövidítéséből származtathatók, a koncepció lényege pedig az, hogy az adott készülékcsalád megjelenése után a Samsung egy olyan telefont ad ki, ami szerintük a felhasználók kedvenc funkcióit tartalmazza – egyéb helyeken pedig kicsit visszavesznek, hogy csökkenteni tudják a készülékek árát.
Így történt ez a Galaxy S24 FE esetében is, ami első és második pillantásra is egy kifejezetten jó készüléknek ígérkezik, az árazásnál azonban egyértelművé válik, hogy a Samsung a rajongói kiadás ellenére egyáltalán nem gondolt a rajongókra. Teszten a Samsung Galaxy S24 FE.
Azt, hogy a készülék pontosan milyen dobozban kerül a felhasználókhoz, nem tudjuk első kézből megmondani, hiszen a Samsung csak magát a telefont juttatta el szerkesztőségünkbe – némi internetes kutakodás után azonban kiderült, hogy semmi újdonságot nem kell várni. Ahogy a többi S-szériás telefon, úgy a Galaxy S24 FE mellé is csak egy SIM-tűt és egy USB-C-s adatkábelt csomagol a Samsung; hálózati adapterre, védőfóliára vagy tokra tehát nem érdemes számítani.
Odateszi magát, meg nem is
Megjelenésében a mobil sokkal inkább az S24+-ra, mintsem az alap S24-re hasonlít, aminek elsődleges oka maga a telefon mérete – a Galaxy S24 FE 162 × 77,3 × 8 milliméteres dimenziókkal rendelkezik, tehát még termetesebb is, mint a plusz jelzéssel ellátott S24-es modell. Az összeszerelési minőség egyébként rendben van, a készülék váza alumíniumból készül, az elő- és hátlapot pedig egyaránt Gorilla Glass Victus+ üveg védi, ami ugyan nem a Corning legújabb fejlesztése, de azért kellő védelmet nyújt. És ha már a kijelzőnél tartunk: az előlapot – akárcsak az S24+ esetében – itt is egy 6,7 hüvelykes panel borítja, specifikációiban azonban az elmarad a nagy tesóhoz képest.
A kijelző például az S24 FE esetében „csak” 1080 × 2340 képpontos, jó hír azonban, hogy adott a 120 hertzes képfrissítés, az 1900 nites csúcsfényerő és a HDR10+-támogatás is. Mivel Samsung mobilról van szó, természetesen Dynamic AMOLED 2X megjelenítőről beszélünk, így tökéletes feketék és kiemelkedő színhűség jellemzik azt, emellett pedig a betekintési szögekre sem lehet különösebb panasz. Mindent összevetve tehát a csúcskategóriás készülékekhez képest kissé visszafogottabb, de még minden területen helytálló panelt kapott az S24 rajongói változata. Történt azonban egy jelentősebb visszalépés, ami némileg beárnyékolja, hogy mennyire jó ránézni a mobil előlapjára:
a panel körüli keretnek amellett, hogy mérete sokkal nagyobb az alap S24-esekhez képest, az elosztása is egyenetlen lett; a kijelző alján például közel másfélszer akkora, mint a készülék oldalain.
Hasonló megkérdőjelezhető döntést vélhetünk felfedezni az S24 FE-t hajtó chip tekintetében is. A készüléket a Samsung saját fejlesztésű Exynos 2400e jelzésű lapkája hajtja, ami tulajdonképpen teljes egészében megegyezik az S24-ben és az S24+-ban is ketyegő Exynos 2400-as chippel, mindösszesen annyi a különbség, hogy a 2400e órajelét szándékosan visszább húzta a vállalat. Mindezt elméletben a jobb optimalizáció érdekében tették, egészen egyértelmű azonban, hogy szándékos megkülönböztetésről van szó. A chip teljesítménye ennek ellenére kifejezetten jó, körülbelül 5–10 százalékkal marad el az Exynos 2400-tól. Így, mondhatni, csúcskategóriás számítási teljesítményt kapunk – mégis keserédes szájízt hagy maga után a lapka.
Memóriából 8, míg tárhelyből 128 gigabyte-ot kapunk az alapmodell esetében, szoftveres támogatásból pedig nem kevesebb mint hét évet. Ez azt jelenti, hogy a Galaxy S24 FE jelenlegi Android 14-es rendszerét még akár az Android 21-re is frissíthetjük majd. Ugyancsak említésre méltó, hogy a készüléken ott virít a Galaxy AI is, annak minden előnyével, ezekről részletesebben a Galaxy S24 Ultráról készült tesztünkben írtunk.
Lehet rá számítani
Kamerák tekintetében ugyancsak visszalép az S24-ekhez képest a rajongói kiadás, a részleteket szemügyre véve azonban hamar rájöhetünk, hogy egy már ismerős felállással van dolgunk – a kamerás szett egy az egyben ugyanaz, mint az előd, Galaxy S23 FE esetében. Ennek értelmében a hátlapon egy 50 megapixeles (f/1.8, 24mm, 1/1.57", 1.0µm, dual pixel PDAF, OIS) főkamerát, egy nyolc megapixeles (f/2.4, 75mm, 1/4.4", 1.0µm, PDAF, OIS) háromszoros optikai zoomra képes telefotókamerát, és egy 12 megapixeles (f/2.2, 13mm, 123˚, 1/3.0", 1.12µm) ultranagy látószögű kamerát kapunk.
Mindent összevetve a készülékkel meglepően jó képek készíthetők, a végeredmény szinte minden esetben koherens – lehet a Galaxy S24 FE-re számítani. Ugyancsak pluszpont, hogy adott a 4K@60fps-es és akár a 8K-s videórögzítés is.
Az előlapon egy 10 megapixeles egység figyel minket, aminek minősége megfelelő fényviszonyok mellett kielégítő. Előnytelenebb megvilágításban azonban már meggyűlik a baja a zajjal, így itt érdemesebb lett volna egy nagyobb szenzort használnia a Samsungnak – talán majd jövőre.
Üzemidő tekintetében hozza a kötelezőt a készülék – a beépített 4700 milliamperórás telep garantálja az egész napos üzemidőt, estére azonban mindenképp érdemes töltőre dugni a mobilt; tapasztalataink szerint egy töltéssel, felhasználási módtól függően, körülbelül hat óra képernyőidővel érdemes számolni. És ha már töltés: az még mindig csigalassú. A Galaxy S24 FE-t maximum 25 wattal tölthetjük, ezzel 30 perc alatt érhetünk el 50 százalékos töltöttséget, majd körülbelül további egy órára van a telefonnak szüksége ahhoz, hogy teleszívja magát energiával. Amennyiben a vezetékmentes töltést részesíti előnyben, az S24 FE-vel arra lehetősége van, 15 wattal töltheti így a készüléket.
Összegezve
Összességében tehát egy remek, a nagy képet nézve mégis végtelenül átlagos telefont kapunk a Samsungtól, amit legfőképp annak ára tudna kiemelni a tömegből – ezzel szemben azonban az inkább még mélyebbre tapossa azt. A Samsung Galaxy S24 FE-ért ugyanis tíz forint híján 300 ezret kér el a Samsung, ami a specifikációkat elnézve még nem is feltétlenül vérlázító, annak tudatában azonban, hogy a minden tekintetben jobb Galaxy S24 árát mostanra 330 ezerre csökkentették, már annál inkább. Ha pedig ez nem lenne elég, a tavalyi zászlóshajó, a Galaxy S23 még az S24 FE-nél is olcsóbb lett mostanra. A készüléket 250 ezer forint környékén lehet beszerezni a legtöbb viszonteladónál, így szinte lehetetlen az S24 FE-t ajánlani – legalábbis addig, amíg ilyen magas az ára.
Persze remek plusz a kijelzőbe épített optikai ujjlenyomat-olvasó vagy az IP68-as por- és vízállósági tanúsítvány, ahogy a sztereó hangszórók is kifejezetten jól szólnak – mindez azonban nem elég ahhoz, hogy alátámassza a készülék indulóárát. A Samsung Galaxy S24 FE három különböző színben, kékben, feketében és mentazöldben szerezhető be – nálunk az utóbbi modell járt.