Lesz mire ellőni a betegszabadságot
További Godmode cikkek
Lassan pörög fel a január, és az első három hónap nagy ígéretei közül több olyan is van, ahol még nincs pontos dátum, de összességében nem panaszkodhatunk majd – tulajdonképpen így lehet összefoglalni az első negyedévet, ha azt nézzük, a tervek szerint milyen videojátékok jelennek majd meg idén.
Január: horror és retro
A legnagyobb sztár a Resident Evil 7 lesz, mármint ha a legmagasabb árkategóriában keresünk játékot. Kicsit lejjebb ugyanis igazi kincsek várják az érdeklődőket. Az egyik a Rise & Shine nevű oldalnézetes platformer, amiben a két címszereplők, Rise, egy fiatal srác, illetve Shine, a legendás pisztoly fognak össze, hogy megmentsék a világot. A játékmenetet a különböző töltények teszik változatossá, a folyamatos gyilkolás mellett mindenféle fejtörőket is meg kell majd oldanunk – kiváló lehet mindenkinek, aki valami átlagtól eltérőt keres.
A másik a Divide, ami sajnos kizárólag PS4-re jelenik meg. Ezt leginkább talán lopakodós sci-fi Diablo-klónként tudnánk körülírni röviden, de a fejlesztők szerint lesz nyoma benne a Syndicate-nek és a Flashbacknek is, és ha még hozzátesszük az Another Worldöt, valószínűleg ezekben moccan meg valami.
Február: Hitler és robotdínók
A második hónapban már felpörögnek picit a dolgok, bár még mindig főleg a különböző rétegjátékok ideje lesz, nem a nagy közönségsikereké. Ha minden igaz, kijön végre a kardozásszimulátorként körbeírható For Honor (melynek egy korai változatát már próbáltuk, Sajó kolléga nem volt oda meg vissza tőle), és ugyanezen a napon jelenik meg a mesterlövészes játékok királyának, a Sniper Elite-nek új, sorrendben negyedik része is. Az előrendelők magát Adolf Hitlert is levadászhatják, az azért nem rossz ajánlat.
A nagy nevek közül a Halo jön ki először új valamivel idén, a Halo Wars kap új epizódot, és valahogy megszokhatatlan, hogy a természetesnek tűnő Xbox One mellett PC-re is kijön. A történet a Halo 5 végén veszi fel a fonalat, és 13 küldetésben építhetünk és irányíthatunk hadsereget óriási csatákban – biztos lesz majd, aki szerint ez lesz a világ legjobb játéka, ő február 21-ét lője be a betegszabadság első napjának.
Talán még emlékszik rajtam kívül más is arra, mikor az volt a játékvilág legnagyobb kérdése, hogy miért egy svéd geek rakta össze a Minecraftot, és miért nem a Legónak jutott eszébe kockákból világot építős játékot gyártani. Na, 2017 februárja ezt is megválaszolja, kijön ugyanis a Lego Worlds, mármint hivatalosan is kilép a korai elérés fázisból, amiben másfél éve elérhető a Steamen. A játék értékelése úgy általában elég pozitív, bár szinte mindenki felhoz vagy 15 dolgot, ami nagyon hiányzik, például a rendes fizika, a normálisan működő járművek vagy épp a konkrét Legó-licencek hiánya. Egyelőre 15 dollár a játék a Steamen, nem tudni, ez feljebb kúszik-e a megjelenéskor, mindenesetre ha valakit érdekel a dolog, sokat nem veszthet, ha most veszi meg, nem két egy hónap múlva.
Februárban igazán egyetlen teljesen új, mármint előzmény nélkül AAA-játék van, a Horizon Zero Dawn. Ebben az ember helyett a robot az uralkodó faj, és a leginkább őslények formájában megjelenő gépállatok levadászása, megszelídítése és egyéb felhasználása áll a megjelenés előtt kiadott videók alapján gyönyörű és elképesztően izgalmas játék középpontjában. Persze a No Man's Sky tavaly alaposan megtanította, miért nem váltunk jegyet a hájpvonatra, de ettől még kevés ember létezik, aki ne gondolná, hogy a HZD lesz az év egyik legjobb játéka.
Ha már szóba került sok ember véleménye, mindenképp meg kell említenünk a Planescape: Torment című, ezer évvel ezelőtti kult-RPG folytatását is: a Torment: Tides of Numenerát is. Ha másért nem, hát azért, mert laza 4,2 millió dollárt dobtak bele a kickstarteres kalapba a támogatók még 4 éve. Más játék esetében már komolyan aggódni kellene azon, hogy vajon felszippantották-e a készítők a teljes összeget az orrukba, vagy lett belőle pár luxusautó is, de az új Tormentet az inXile rakja össze, akik minden idők legkirályabb kickstarteres játékát, a Wasteland 2-t is jegyezték pár éve, szóval nem egyszerűen biztos, hogy megjelenik, de az is valószínű, hogy ráadásul az év egyik legjobb játéka lesz a Torment: Tides of Numenera.
Március: új konzol, új galaxis
Az év harmadik hónapjában, a természettel együtt a játékvilág is felébred téli szendergéséből. Mármint ha tényleg tartják a korábban vállalt menetrendet az igazán nagy címek.
A tutiból válogatva egyértelműen a Ghost Recon: Wildlands emelkedik ki, mármint ha valaki szereti a terrorelhárítók dramatizált mindennapjairól szóló játékokat. Minden egyes küldetést számtalan eltérő megoldással hajthatunk végre, kivételes szórakoztató, de nyilván nem túl mélyenszántó visszatérés lehet ez Tom Clancy és a Ubisoft közös univerzumába.
Ha a Nintendo nem ront el valamit, szintén márciusban jön ki a cég új, Switch nevű konzolja is. Egyelőre elég nagy kérdőjel, hogy a formabontó dizájn és felfogás (hordozható kézikonzol, ami megtáltosodik, ha egy dokkolóra dugjuk) a Wii sikerét vagy a Wii U csúfos bukását ismétli-e meg, vagy csak csendben belép a konzolversenyben megszokott helyére, a két nagy mögé. A legfrissebb hír a konzollal kapcsolatban, hogy a Ubisoft állítólag a Switchre adja ki először a Beyond Good and Evil régóta pletykált és sokak által várt folytatását, ráadásul a játék egy évig nem is jelenik meg majd máshol. Ha ezt kombinálják azzal, hogy jól árazzák a konzolt, meg kiadnak még egy-két érdekesebb játékot, a Switch meglepheti az elemzőket, de azért nagy összegekben ne fogadjon arra senki, hogy a Nintendo majd várat épít a furcsa konzolon keresett pénzből.
A továbbiakban pár olyan játékról írunk, melyek elméletileg az első negyedévben jelennek meg, de pontos dátumot még nem közölt a kiadó. Az egyik legkomolyabb sikervárományos ebből a körből az új Mass Effect-játék, az Andromeda. Ez 600 évvel Shepard parancsnok kalandjai után játszódik majd, ráadásul az Androméda galaxisban, tehát időben és térben is elég nagyot ugrunk majd. A játék leginkább talán az első rész hangulatát idézi majd meg, a fő feladatunk a felfedezés lesz, a Tempest nevű hajó, és annak legénysége segíti majd a kalandot, és persze a különleges párbeszédek, a szereplők közti különleges kapcsolatok, romantikus szálak és a játékra jellemző egyéb részletek is visszatérnek majd a nyitott világú szerepjátékba. (Frissítés: közben kiderült, hogy a játék elméletileg március 21-én jelenik meg.)
Szintén 2017 első hónapjaira ígérték a készítők a South Park-játék második részét, a The Fractured But Whole-t. A játék ezúttal nem a szerepjátékok világát figurázza ki, hanem a szuperhősmániát (bár továbbra is szerepjátékként). 12 karakterosztály közül választhatunk majd, megint az új srác szerepét osztják ránk, és persze megint nagyon alpári, undorító és ultravicces lesz az egész.
A szerkesztőségi közvélemény-kutatásból az derült ki, hogy a legtöbb munkatársunkban erősen túlteng a rejtett agresszivitás, vagy hát nem tudom, hogy lehet értékelni azt, hogy többen is a Tekken nevű verekedős játék kilencedik, sorszám szerint 7. részét jelölték meg a „legjobban várt 2017-es játék” kategóriájában. Ha minden jól megy, ők is az első negyedév végéig kell csak várjanak, és még az is lehet, hogy nem konzolon, hanem pécén verhetik véresre az ellenfeleiket.