- Tech
- Godmode
- videójáték
- orosz
- ukrajna
- háború
- megjelenés
- fps
- sci-fi
- botrány
- nyilatkozat
- pc
- playstation
- xbox
- retro
- alternatív
- történelem
Betiltatnák ezt az új orosz videójátékot az ukránok
Alig került polcokra február 21-én az Atomic Heart, a „szovjet BioShocknak” elkeresztelt sci-fi FPS körül máris áll a bál. Ukrajna digitális átalakulásért felelős miniszterhelyettese, Alex Bornyakov ugyanis kijelentette, hivatalos levélben fordul a PlayStationt tulajdonló Sonyhoz, a PC-n és Xbox-konzolokon a játékot árusító Microsofthoz, és a Steam miatt a Valve-hoz, hogy kérje az Atomic Heart betiltását az invázió alatt álló ország területén.
„A játék fejlesztőcsapata, a Mundfish ezer szálon kapcsolódik Oroszországhoz, ráadásul alkotásukban meghitt nosztalgiával állnak a kommunista ideológiákhoz és a Szovjetunióhoz. Szorgalmazzuk, hogy ne csak Ukrajnában, hanem más országban is korlátozzák az Atomic Heart terjesztését, mert van rá esély, hogy a felhasználók adataival visszaélnek, és a bevételeket arra használják, hogy az Ukrajna ellen indított háborút pénzeljék belőlük” – olvasható a politikus közleményében.
Bornyakov arra is felhívta a figyelmet, hogy tudomása szerint befolyásos orosz cégek állnak az Atomic Heart mögött, a sci-fi játék készítői ráadásul nem ítélték el nyilvánosan a Putyin-rezsimet és a véres megszállást. Mindemellett a készítő Mundfish csapatát meggyanúsították azzal, hogy bár ciprusi, nemzetközi csapatként hirdetik magukat, valójában egy moszkvai székhelyű stúdióról van szó.
Az Atomic Heart miatt annyi botrány tört ki a napokban, hogy szinte egy kezünkön meg sem tudjuk számolni: támadták azért a retrofuturisztikus játékot, mert egy KGB-ügynököt tesz meg a főszereplőjének, a történetben kulcsszerepet játszó, leszbikus robot szexbabák miatt is sokan felhördültek, illetve a gamerek rábukkantak egy rasszista rajzfilmrészletre is benne. A videójáték alkotói a legtöbb vádat visszautasították, a kirekesztő jelenetsor miatt azonban elnézést kértek, ha bárkit megbántottak vele, és megígérték az eltüntetését.
A videójáték készítői közül egyedül a zeneszerző, Mick Gordon fejezte ki szolidaritását Ukrajnával, aki a teljes, az Atomic Heartért kapott fizetését a háború által sújtott országnak ajánlotta fel.
Az Atomic Heart PC-re, PlayStation 4-re és 5-re, valamint Xbox Series X/S-re jelent meg. A legnagyobb videójáték-terjesztő platformok egyelőre nem reagáltak érdemben az ukrán bojkottkérelemre.