- Tech
- Godmode
- sony
- steam
- playstation
- játékosszám
- fps
- concord
- overwatch
- befektetés
- bukás
- játékipar
- videojáték
Az eredeti számok többszöröséért fejleszthették a Sony két hétig élő csodajátékát
További Godmode cikkek
- Vissza a gyerekkorunkba: akár már ma bemutathatják a következő Nintendót
- Garantáltan nem teszi zsebre az Acer új konzolját
- A Kárpátokban játszódik a The Witcher és a Cyberpunk 2077 egykori fejlesztőinek új játéka
- Imádjuk utálni a Marvel új videójátékát
- Megborultak a rajongók: nő lesz az új The Witcher főszereplője
Mi is írtunk már arról, hogy a Sony 150 millió dollárért (mintegy 52,8 milliárd forint) fejlesztette a videójáték-ipart megreformálni célzó címet, a Concordot – amely végül kevesebb mint 700 embert érdekelt a Steamen, és két héttel a kiadása után le is lőtték.
A modern játékvilág legnagyobb bukásának sztorija azonban folytatódik, ugyanis újabb részletek derültek ki a Concord létrejöttéről, valamint áráról.
Colin Moriarty, a Sacred Symbols podcast műsorvezetője és az IGN egykori írója az egyik adásában számolt be arról, hogy az eddigi 150 milliós szám helyett a Concordot 400 millió dollárért, azaz több mint 140 milliárd forintért hozták létre – és a kutyát sem érdekelte.
Moriarty ezt a játék egyik egykori fejlesztőjétől tudta meg, aki azt kérte, hogy a neve kerüljön elhallgatásra. Az Overwatchcsal versenyre kelő Hero Shooter már az alfa-stádiumba (vagyis az első játszható verzióba) kerülés előtt nagyjából 200 milliót emésztett fel a belefektetett pénzből.
„Az első bemutatása során a Concord nevetséges állapotban volt, olyannyira, hogy a Sony úgy érezte, még 200 milliót hozzá szeretne vágni, hogy értékelhető formába rázza a játékot” – mondta Moriarty. A kiadó viszont nemcsak egyszer duplázott rá, hanem több alkalommal is, ugyanis ezt az akciót követően jelentették be még 2023 áprilisában, hogy a Firewalk Studios címe náluk jelenik meg.
A nagy pánik közepette a Sony rengeteg részét kiszervezte a játéknak, hogy elkészüljenek, míg rengeteg kritikus résszel nem foglalkoztak. A live-service aspektus is csak később került a Concordba, ami további milliókat tett volna az amúgy is csillagászati árra, ugyanis az ilyen címeket fenn kell tartani.
Ezek a tények a Concordot a Sony valaha volt legnagyobb vállalásává emelték, amely végül 1 millió dollárt termelt, melynek minden centjét vissza kellett adniuk, miután lelőtték a játékot.
A podcaster elmondása szerint a dolog azért fajult idáig, mert a Concord fejlesztését a toxikus pozitivitás jellemezte, vagyis a felelősök konkrétan nem fogadtak el kritikát. Emellett a Marvel filmes univerzum A galaxis őrzőinek hangulatát utánozni akaró címet Star Wars-méretű projektnek nevezték, amit a Sony a saját jövőjének tekintett.
„Nem mondhattál rosszat a játékról vagy a karakterekről. Sokan azt gondolták, hogy ez a Sony CEO-jának, Hermen Hulstnak a gyermeke volt, így nem igazán lehetett kritizálni” – hangzott el a Sacred Symbolsban. Bár a Concord így is a gaming történelmének egyik legnagyobb bukásaként hull alá, az új infókkal csak még sötétebb foltja lesz ez az iparnak. Valahogy azonban ott lebeg a levegőben, hogy a Sony valamikor újra fogja éleszteni a játékot más címmel és ingyenesen – mint ahogy azt az első perctől kellett volna...