A kényszerleszállás miatt a Földre visszatért űrhajósok jövő tavasszal mehetnek az űrbe – idézte az AFP Dmitrij Rogozint, az orosz állami űrügynökség, a Roszkozmosz vezetőjét.
A csütörtöki balesetben érintett két űrhajós – az amerikai Nick Hague és az orosz Alekszej Ovcsinyin – a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) tartottak, amikor meghibásodott az őket szállító Szojuz MSZ-10 űrhajó hordozórakétája. A baleset miatt a két űrhajós kényszerleszállást hajtott végre Kazahsztán fölött. Mindketten épségben megúszták.
Szergej Krikaljov, a Roszkozmosz emberes űrrepülés-programjáért felelős ügyvezetője elmondta, hogy a vizsgálat nem végleges eredménye szerint a Szojuz-FG hordozórakéta első fokozatának oldalelem-ütközése okozta az indításkor történt balesetet.
Krikaljov azt is elmondta, hogy a Szojuz MSZ-10 űrhajó csütörtöki balesete a hordozóeszköz első és a második fokozatának összeütközésekor történt, ami miatt a rakéta eltért a rendes röppályájától, és feltehetően megsemmisült a második fokozat alsó része.
A Cskalovszij katonai reptéren tartott pénteki sajtótájékoztatón Krikaljov arról is beszélt, hogy
a baleset miatt szükségessé válhat, hogy személyzet nélküli üzemmódba állítsák át az űrállomást.
Krikaljov szerint az ISS elvileg személyzet nélkül is működhetne; a tervezők számoltak ezzel a lehetőséggel. A szakemberek viszont mindent megtesznek, hogy ezt elkerüljék, mert az űrállomás alapvetően ember által vezérelt űrrepülésekhez készült.
Krikaljov lehetségesnek tartja, hogy az ISS mostani személyzetének misszióját néhány nappal meghosszabbítják, és előrehozzák a következő csapat fellövését. Azt sem tartja kizártnak, hogy a következő Progressz MSZ teherszállító rakétát a tervezettnél később fogják felbocsátani.
(MTI | AFP)
(Borítókép: Nick Hague és Alekszej Ovcsinyin érkeznek meg a Karjnyij Repülőtérre, ahol találkoztak a családjukkal. 2018. október 11-én, Kazahsztán, Bajkonur. Fotó: Bill Ingalls/AFP)