Épp csak véget ért a Samsung Galaxy S10-ek londoni bemutatója, máris kölcsönkaptunk pár készüléket, hogy gyorsan leteszteljük. Érthető a sietség, hiszen a telefonok már előrendelhetők, hamarosan a boltokban és a szolgáltatók kínálatában is megjelennek.
Ugyanaz, és mégis nagyon más. A Samsung erre a közhelyes ellentmondásra építheti a Galaxy S10 mobilok sikerét, mert aki ismeri és kedveli az S-sorozatot, annak biztosan fontos, hogy a jól bevált eszközöket megtalálja benne, eközben viszont az újdonságra vágyók is megkapják a magukét, a korábbi formával pont elég nagy mértékben szakít a szigetszerűen elhelyezett szelfikamera és a kijelzőbe épített ujjlenyomatszenzor.
Ebben a tesztben csak a legjobb modell, az S10+ mobil tudását elemezzük.
Hasznos volt újra megnézni az összes eddigi Galaxy S telefont még az S10 bemutatója előtt, mert így nyilvánvalóvá vált, hogy a phablet kifejezés ma már teljesen fölösleges: mindegyik mobil phablet. A Galaxy S10-ek közt még a legkisebbnek is 6,1 colos a kijelzője, ennek a pluszos modellnek pedig 6,4 colos, amivel már egészen közel van a 7 colnál kezdődő tablet kategóriához. Oké, van ebben egy kis csalás, mert a jobb fölső sarok lyukas, de ez igazán nem zavaró, és kevesebbet vesz el a hasznos területből, mint amikor még elrejthetetlenül mindig ott volt a kijelzőn a fölső értesítési sáv és/vagy a virtuális vezérlőgombok.
Elvileg még lenne hová nyújtózkodni, minden irányban találunk legalább egy-egy milliméternyi fekete sávot, de ezeket már értelmetlen lenne pixelekkel elfoglalni, mert akkor az appok és weboldalak tartalmának egy része a hátraívelt részre kerülne, és éppen az íven visszaverődő napsugarak ronthatják az olvasási élményt.
Két teljes nap használat után az az érzésem, hogy ebben a mobilban tényleg minden benne van, már ami a szoftverét illeti. Olyan apró finomítások még szóba jöhetnek, hogy minden szolgáltatás tudjon magyarul (Szia Bixby!), de ezt leszámítva nagyon aprólékosan finomhangolták az Androidra ráépülő TouchWiz One UI felületet és a hozzá tartozó appokat.
Most már minden röhögés, irónia vagy kikacsintás nélkül kimondható, hogy ez a telefon okos.
Hogy miért beszéltem eddig ennek az ellenkezőjéről, miért nem mondtuk soha azt, hogy egy kicsit még mindig buták a mobilok? A megszokás miatt, mert szinte minden mobilt manuálisan kell átállítani lefekvés előtt néma módba, reggel visszakapcsolni az értesítéseket, a buszon vagy az autóban elindítani a Spotifyt. Megvoltak ezek az állandó rutinok, pont mint amikor tizenöt éve még az elemes ébresztőórávál és a rádiós magnóval játszottuk el szinte ugyanezt, és fel sem tűnt, hogy ez baj.
Most viszont a Bixby-rutinokkal lehetőség nyílt rá, hogy ezeket a műveleteket egy kis programozással automatizáljuk, és így máris fölöslegesnek, időrablónak tűnnek. Azt pedig külön köszönöm a Samsungnak, hogy ezt az egészet nem öntötte nyakon az aktuális mesterséges intelligenciás marketinges bullshittel, hanem érthetően, már-már szájbarágósan alakította ki a rutinok programozási felületét. Ha ennyi az idő, vagy arra a helyre érünk, akkor állítsa be így a hangot, úgy a kijelzőt. (Igen, vannak erre appok, de azokat úgy kell összekalapálni, bizonyos telefonokon bizonyos funkciók nem működnek, esetleg még fizetni is kell érte, és nem ilyen kifinomultak.)
Szuper lett a magyar kormányprogramhoz kísértetiesen hasonló nevet kapó Digitális jólét applikáció Samsung-féle megoldása. Ebben azt tudjuk nyomon követni, hogy az adott napon mennyi ideg nyomkodtuk a telefont, mivel töltöttük el a legtöbb időt, és mennyi értesítés jelent meg a készüléken. Ugyanitt korlátozni is tudjuk a kütyüzést, minden egyes appnak külön-külön megadhatjuk a használati idejét, és ha ez lejár, akkor úgy kidob minket, mint a mondásban a macskát. Persze mi vagyunk a főnökök, szóval bármikor adhatunk magunknak extra időt. De azért így is jó a visszajelzés, ha elvetelmülten sokat Messengereztünk.
Mindehhez hozzá kell még tenni a Samsung évek óta csiszolgatott naptárát, emlékeztetőjét és böngészőjét, és egy tökéletesre polírozott munkAeszköz képe bontakozik ki előttünk
A hardverre csak azért nem mondom, hogy minden benne van, mert nem az abszolút csúcskategóriás, 1 TB-os tárhellyel és 12 GB RAM-mal felszerelt változatot kaptam kölcsön, amelyre ez maradéktalanul igaz lenne, hanem az S10 Plus alapmodellének számító, de még így is elég erős 128 GB / 8 GB-ost verziót. Érdemes lesz még egy kört futni a csúcsgéppel is, amikor a Samsung azt is akarja Magyarországon kommunikálni. Mert most nem akarja.
Először az volt az érzésem, hogy egy kicsit játéktelefon jellegű lett a Galaxy S10 felülete a sok kerek ikontól és az elnagyolt menüfelületektől, de a használat során ezekről kiderült, hogy jól irányítják a szemet, és magabiztosan eltalálják az ujjaim. Akinek pedig nem tetszik a méret, egészen pinduri betűket is beállíthat magának. Jó ötlet, hogy a beállításoknál minden almenüben lejjebb tudjuk húzni a tartalmat, amiben nem a gigantikussá váló fejlécre kell fókuszálni, hanem arra, hogy ezáltal a legfelső menüpontot is kényelmesen elérjük az ujjunkkal, nem kell nyújtózkodni.
Végre gesztusokkal is tudjuk irányítani az Androidot, mégpedig úgy, hogy elrejtjük az alsó három gombot, és a helyükön fölfelé húzzuk az ujjunkat. A Samsungnak muszáj volt ezeket a mozdulatokat választania, mert az oldalirányú gesztus foglalt volt, és most is ez nyitja meg az Edge-paneleket. Most ha a jobb harmadban fölfelé húzzuk az ujjunkat, akkor visszalépünk, középen a főmenübe jutunk, a bal harmadban pedig az appváltó menü jön be.
Az appváltó felületen legalul megtaláljuk a nemrég használt appok indítóikonját, a háttérben futó appokat pedig a bélyegképen fölfelé suhintva tudjuk kilőni. Itt elkövetett a Samsung egy aprócska hibát: rohadtul nem egyértelmű, hogy a bélyegkép tetején lévő ikon egy menüt rejt, ahol az alkalmazást kezelhetjük, például itt kérhető az osztott nézet és az ablakban való megjelenítés.
Még ha úgy is néz ki a szoftver, a Galaxy S10 Plus biztosan nem játéktelefon, hanem momentán a világ legerősebb mobilja, a benchmark mérések legalábbis ezt mutatják. Érzésre is gördülékenyebb, mint valaha. Akkor is, ha több tucat appot felejtünk bekapcsolva.
A tesztelés körülményei miatt egyedül a Dex mód teljesítményét nem tudtam rendesen megnézni, de erre a londoni bemutatón úgyis azt mondták, hogy nem változott semmi, ezért nem volt ott sem külön ezzel foglalkozó demójuk. Különben is, most a nagy kérdés, hogy a legbikább modell másfélszer több memóriáját és egy terabájtos tárhelyét mennyire tudjuk kihasználni Dex módban, szóval erre még biztosan visszatérünk.
A Samsung dobta a korábbi modellekben használt íriszfelismerést, és néhányan biztosan utálni fogják ezért a döntésért, mert az a leolvasó sötétben is működött. Már ahogy, néha kicsi lassan, és muszáj volt közvetlenül az arcunk elé tolni a mobilt. Most viszont arcfelismerés van, és sötétben ezzel lehetnek gondok, úgyhogy érdemes aktiválni mellé az ultrahangos ujjlenyomat-olvasót, amelynek nincs szüksége fényre. Csak el kell találni az érzékelés helyét, ami viszonylag szűk területre korlátozódik.
Az S10-ben megadhatjuk, hogy melyik legyen az elsődleges biometrikus módszer, és ha az ujjlenyomatot választjuk, akkor kevesebbszer fog fölöslegesen próbálkozni az arcunk leolvasásával.
Bár a Galaxy S10 arcfelismerése csak a kamerákra épít, nem szórják tele az arcunkat infralézeres pontokkal, hogy azt 3D-ben olvassák le, mint más gyártók, például az Apple és a Huawei. De ettől még a Samsung módszere is nagyon profi és pontos.
A szelfikamera mellett van egy másodlagos szenzor a mélységérzékeléshez, és ennek a hatása a fotókon is visszaköszön. Nagyon látszik, hogy profin érzékeli a háttér és a téma határait, és többféle effekttel tudja ezt kiemelni. Ezzel akár fényképezés után is el tudunk bíbelődni, ha eleve portré módban fotóztunk, mert a telefon alapvetően a mélységadatokat tárolja, és abból számolja ki, hogy mit kell rommá homályosítani.
Az előlapi kamera ráadásul már 4K-ban tud rögzíteni, akárcsak a hátlapi, de egyenlőségjelet azért nem tehetünk a kettő közé, mert csak az utóbbi tud ilyen felbontásnál 60 fps-ben működni.
A Galaxy S10 Plus hátlapján három kamera van, egy telefotós, egy normál és egy széles látószögű. Az utóbbi látómezeje 123 fokos, ami a Samsung szerint megfelel annak, amit a saját szemünkkel is látunk ugyanazon a ponton. Kétségtelen előnye, hogy kényelmesen tudunk lefotózni vele nagyobb épületeket, a panorámát, de azért a széleken egy kis torzulást tapasztalhatunk, sötétben pedig mozgás esetén elmosódással lehet számolni.
Az is lényeges különbség, hogy a hátlapi kamera komolyabb stabilizátorral lett felszerelve, és elvileg úgy kisimítja a kézben készült felvételeket, mintha elektronikusan szabályozott állványt (pl. DJI Osmo Mobile) használnánk. Ebben nem vagyok annyira biztos, hogy sikerült elcsípni, amiről a Samsung beszél, mert a nem stabilizálható 4K felvételeken éppen olyan finoman hullámzott a lépéseimtől a kamera képe, mint amikor full HD felbontáson bekapcsoltam a szuperstabilizátort.
A cikk a táblázat után még folytatódik!
S10e | S10 | S10+ | S10 5G | |
Ár | 258 000 forinttól | 310 000 forinttól | 340 000 forinttól | ? |
Méret | 142,2×69,9×7,9 mm 150 gramm |
149,9×70,4×7,8 mm 157 gramm |
157,6×74,1×7,8 mm 175 gramm |
162,6×77,1×7,94 mm 198 gramm |
Kijelző | 5,8 col, full HD+ | 6,1 col WQHD+ | 6,4 col WQHD+ | 6,7 col WQHD+ |
Hátsó kamera 1. | 16 MP f/2.2 ultraszéles fix fókuszú |
16 MP f/2.2 ultraszéles fix fókuszú |
16 MP f/2.2 ultraszéles fix fókuszú |
hQVGA 3D mélységszenzor |
Hátsó kamera 2. | dualpixel 12 MP optikai stabilizátor széles látószög f/1.5 vagy 2.4 autofókusz |
dualpixel 12 MP optikai stabilizátor széles látószög f/1.5 vagy 2.4 autofókusz |
dualpixel 12 MP optikai stabilizátor széles látószög f/1.5 vagy 2.4 autofókusz |
16 MP f/2.2 ultraszéles látószög fix fókuszú |
Hátsó kamera 3. | - | 12 MP optikai stabilizátor telefotós, f/2.4 autofókusz |
12 MP optikai stabilizátor telefotós, f/2.4 autofókusz |
dualpixel 12 MP optikai stabilizátor széles látószög f/1.5 vagy 2.4 12 MP optikai stabilizátor telefotós, f/2.4 autofókusz |
Első kamera 1. | duálpixel 10 MP autofókusz f/1.9 |
duálpixel 10 MP autofókusz f/1.9 |
duálpixel 10 MP autofókusz f/1.9 |
duálpixel 10 MP autofókusz f/1.9 |
Első kamera 2. | - | - | 8 MP autofókusz mélységérzékelés f/2.2 |
hQVGA 3D mélységszenzor |
Memória / tárhely | 6 GB / 128 GB 8 GB / 256 GB microSD max. 512 GB |
8 GB / 128 GB 8 GB / 512 GB microSD max. 512 GB |
8 GB / 128 GB 8 GB / 512 GB 12 GB / 1 TB microSD max. 512 GB |
8 GB / 256 GB |
Aksi | 3100 mAh | 3400 mAh | 4100 mAh | 4500 mAh |
Töltés | más eszköz vezeték nélküli töltése, gyors vezeték nélküli töltés 2.0 | más eszköz vezeték nélküli töltése, gyors vezeték nélküli töltés 2.0 | más eszköz vezeték nélküli töltése, gyors vezeték nélküli töltés 2.0 | más eszköz vezeték nélküli töltése, gyors vezeték nélküli töltés 2.0, szupergyors vezetékes töltő |
Processzor | 8 magos és 8 nanométeres | 8 magos és 8 nanométeres | 8 magos és 8 nanométeres | 8 magos és 8 nanométeres |
Hálózat | akár 2 Gbps 4G | akár 2 Gbps 4G | akár 2 Gbps 4G | akár 2 Gbps 4G, 5G |
Elégedettek lehetünk, mert rendesen összerakták ezt a tizedik jubileumi modellt. Nagyon ritkán volt az az érzésem, hogy a szokásos hülyeségeket, például elhibázott menüket vagy nem annyira kézre álló gombokat kell kerülgetni, szinte minden ott kapott helyet, ahol ésszerű lennie, és eközben radikális változások sem történtek, minden a Samsung korábbi megoldásainak továbbgondolása, pontosítása.
Érdemes csak egy pillantást vetni a korábbi Galaxy S modellekről szóló cikkemben a táblázatra, hogy miként jutottunk el onnan, hogy a telefon tényleg csak telefonálásra volt jó, egy olyan eszközig, amely tele van tömve hasznos extrákkal, és még ennek ellenére is sikerült úgy összerakni a kezelőfelületet, hogy érthető és kezelhető maradjon.
Lehet, hogy a Galaxy Fold most sokkal izgalmasabbnak tűnik, hiszen egy teljesen új termékkategóriát teremtett meg, de ott még biztosan előkerülnek kritikus problémák. Ez a Galaxy S10 viszont sziklaszilárd eszköznek tűnik, amire nyugodtan rábízhatjuk a digitális életünk menedzselgetését.
(Borítókép: Tóth Balázs / Index)