2019. május 30., csütörtök 16:55
Szerda este szállodahajóval ütközött majd elsüllyedt a Hableány sétahajó a Margit hídnál, a balesetben legalább heten meghaltak, további 21 főt még keresnek, de csodával lenne határos, ha túlélőre bukkannának közülük. Ritka Magyarországon az ilyen súlyos hajóbaleset, de úgy általában a hajóbalesetek se túl gyakoriak itthon. Ebben a cikkben összeszedtük a magyarországi dunai baleseteket az elmúlt bő egy évtizedből, illetve a súlyosabb hajóbaleseteket a Duna más szakaszairól.
Magyar dunai balesetek
A folyó magyarországi szakaszán 2007 óta történt balesetekből az MTI készített gyűjtést:
- 2007. június 24. - Budapestnél, a IV. kerület magasságában léket kapott egy tolóhajó. A fenéktat elsüllyedt, a hajó orra kiállt a vízből, tartályából szivárgott a gázolaj. Személyi sérülés nem történt.
- 2007. augusztus 15. - Budapestnél, az épülő M0-s autóút-híd közelében egy szárnyashajó összeütközött egy motorcsónakkal. A csónakot vezető férfi meghalt.
- 2007. szeptember 8. - Budapesten a Belgrád rakpart előtt összeütközött két, egymással szemben közlekedő belföldi személyszállító hajó. A balesetben nyolcan könnyebben megsérültek.
- 2007. szeptember 21. - A Soroksári-Duna-ágon, a Francia-öböl bejáratánál felborult egy motoros kishajó, amelynek fedélzetén nyolcan tartózkodtak. Közülük hét embert sikerült a partra kimenekíteni, de a nyolcadik utasra már csak holtan találtak a keresőegységek.
- 2007. december 9. - A dunaföldvári hídnak ütközött egy, a folyón lefelé úszó, osztrák lobogó alatt hajózó uszálykaraván, amelynek következtében léket kapott az egyik bárka.
- 2008. február 25. - Dunaföldvárnál zátonyra futott egy szerb tankhajó.
- 2008. február 26. - Ercsinél fennakadt két, német lobogó alatt hajózó tolóhajó. Az ércet szállító, három bárkából álló első karaván Budapest felé tartott, amikor Ercsinél elakadt. A másik karaván, amely kukoricát szállított, akkor akadt fent, amikor megpróbálta kikerülni az álló hajót.
- 2008. február 27. - A dunaföldvári híd felett három kilométerre fennakadt egy román tolóhajó. A hajó egy karavánban haladt két, foszfátot szállító bárkával, valamint egy másik, német lobogó alatti hajóval, amely műszaki hiba miatt csatlakozott hozzá. A német hajó léket kapott.
- 2009. február 27. - Dunaföldvárnál egy gabonarakodóból elszabadult három bárka, és az egyik nekiütközött a dunaföldvári híd pillérének, s emiatt a kötelék szétszakadt. Az egyik bárka a völgymeneti hídnyílás alatt 50 méterrel fennakadt, a másik kettő a híd alatt 300 méterrel rekedt meg.
- 2009. április 7. - A bajai Duna-híd egyik lábának ütközött egy hét bárkából álló karaván. A román karavánról több bárka leszakadt, közülük az egyik olyan erővel csapódott egy közelben lévő másik bárkának, hogy mindkettő léket kapott, de nem süllyedtek el.
- 2010. január 2. - A dunaföldvári hídnál szétszakadt egy román tolóhajó kilenc bárkából álló, szenet szállító köteléke. Az egyik léket kapott bárka a hídtól délre mintegy öt kilométerre akadt meg a hajózó útban, és elsüllyedt. Egy másik bárka a hídtól körülbelül két kilométerre, a hajóúton kívül akadt fenn.
- 2010. február 3. - Léket kapott egy áruszállító hajó a Dunán Visegrádnál, a kapitány a partnak manőverezte a német zászló alatt hajózó vízi járművet. A balesetben nem sérült meg senki.
- 2010. április 29. - Keresztkövezésnek ütközött, majd léket kapott egy német lobogó alatt hajózó kisgéphajó a Dunán Mohácsnál. A hajó vezetője súlyos sérüléseket szenvedett, utasa nem sérült meg.
- 2012. május 22. - Harminchárom embert mentettek ki a tűzoltók a Lánchíd lábánál a Dunában rekedt városnéző kétéltű vízi járműből, amely irányíthatatlanná vált. Senki nem sérült meg.
- 2012. október 7. - Zátonyra futott Dunaföldvárnál egy csaknem 11 ezer tonna üzemanyagot szállító tankhajó.
- 2016. szeptember 15. - A Dunába esett két ember egy csónakból Szigetbecsénél, egyikük a helyszínen meghalt, a társa eltűnt.
- 2017. május 5. - Két ukrán felségjelzésű vízi jármű, egy turistahajó és egy tehervontató ütközött Nyergesújfalu és Tát között. Egy ember könnyebben megsérült.
- 2017. augusztus 6. - Uszály ütközött össze motorcsónakkal a Dunán Százhalombatta, illetve Tököl térségében, egy gyereket kimentettek, egy ember elmerült a vízben.
- 2018. augusztus 3. - Kisodródott a part menti kövekre egy menetrend szerint közlekedő BKV-hajó a Parlament környékén, az utasokat tűzoltóhajó segítségével tették partra.
- 2019. március 31. - Elsüllyedt egy komp tolóhajója Százhalombattánál, senki sem sérült meg.
Máshol is volt magyar áldozat
A Duna más országokra eső szakaszain történt legnagyobb hajóbaleseteket a Folyamhajo.hu szedte össze a nyolcvanas évektől napjainkig. Érdekesség, hogy a legutóbbi nagyobb balesetben ugyanannak a Viking Cruises cég egy hajója (a Freya) volt érintett, amelynek a Sigyn nevű hotelhajója szerdán a Hableánnyal ütközött.
- 1983. szeptember 5-én a MAHART Sirály I szárnyashajója Bécsből Budapest felé tartott, amikor Bécset alig elhagyva utolérte a szovjet Vilnius tolóhajó kötelékét, és 70 kilométer per órás sebességgel beleütközött. A Sirály I két utasa a helyszínen meghalt, kilenc pedig súlyosan megsérült.
- 1989. szeptember 10-én zajlott le a dunai hajózás 20. századi krónikájának egyik legtragikusabb balesete, amelyben egy román személyszállító hajó erősen korlátozott látási viszonyok között összeütközött a vele szemben közlekedő bolgár tolt kötelékkel, majd percek alatt elsüllyedt. A Galac-Grindu útvonalon közlekedő hajó több mint 200 utasa halt meg.
- 1991. június 29-én az ausztriai Hainburg közelében korlátozott látási viszonyok között összeütközött az osztrák vámhatóság March nevű szolgálati motorhajója a szovjet Frunze tolóhajó kötelékével. A March fedélzetén 3 fő teljesített szolgálatot, mindannyian meghaltak.
- 1996. október 22-én a Bécs alatt átzsilipelésre készülő szlovák Ďumbier nevű tolóhajót és tolatmányát az áradó Duna a freudenaui erőmű áteresztőkapuihoz vágta, majd átpréselte rajtuk. A hajó személyzetének 8 tagja meghalt, csak egy matrózt sikerült megmenteni.
- 2005. október 2-án a Budapestről Pozsony felé tartó román Oltenitán a szlovákiai Szap község nél kigyulladt egy zárlatos vízforraló. Mivel a szivattyú- és oltóberendezések nem működtek megfelelően, az egész fedélzet lángokba borult. A partra futtatott hajó 77 utasa és a legénység 44 tagja (néhányuk vízbe ugorva) megmenekült, mentésükben a partra érkező tűzoltók is részt vettek. Egy hajón utazó énekesnőt azonban nem sikerült kimenteni, ő a kabinjában égett. Az Oltenita épp abban az évben fejezte volna be a pályafutását.
- 2016. szeptember 11-én a hajnali órákban a Nürnbergből Budapestre tartó Viking Freya a Duna-Majna csatornán Erlangennél egy közúti hídnak ütközött, amely teljesen szétroncsolta a kormányállását. A fülkében szolgálatot teljesítő 2 magyar állampolgár - a hajó első tisztje és egy matróza - a helyszínen meghalt. A baleset során sem az utasok, sem a személyzet többi tagja nem sérült meg.
Ha eltávolodunk a Dunától, a Hableány balesete előtti legnagyobb magyarországi hajószerencsétlenség napra pontosan 65 éve történt, amikor a Pajtás nevű gőzhajó 1954. május 30-án felborult Balatonfürednél. A balesetben 22 ember halt meg, de a szocialista államhatalom mindent megtett a tragédia eltussolásáért. És ha időben is jobban eltávolodunk, eljuthatunk a biskói komptragédiáig: 1887. június 18-án egy majdnem négyszáz fővel terhelt komp elsüllyedt, 216-an vízbe fúltak. (Frissítés: egy olvasónk jelezte, hogy a közelebbi múltban, 1951-ben is történt egy nagy dunai baleset: Fajsz községnél víziaknára futott és felrobbant a Mohácsról Budapestre tartó Dömös gőzhajó, a balesetnek 30-40 halálos áldozat lehetett, a pontos szám sosem derült ki.)
A Hableánynak sem a mostani volt az első balesete: a sétahajó még 2017-ben partnak szaladt, de akkor senki nem sérült meg.
(Borítókép: Hadihajó érkezik a Margit hídhoz, hogy pontonhidat építsenek a hajóroncs felderítéséhez 2019. május 30-án. Fotó: Ajpek Orsi / Index)