Az űrbe tervezett internethálózata, a Starlink újabb 60 műholdját állította Föld körüli pályára szerdán a SpaceX – írja az MTI.
Elon Musk vállalatának Falcon 9 hordozórakétáját az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA floridai űrközpontjából bocsátották fel. A start után kilenc perccel a rakéta újrahasznosítható gyorsítófokozata – amely most teljesítette negyedik küldetését – sikeresen landolt az Atlanti-óceánon, a Florida partjainál horgonyzó platformon.
A műholdak a felbocsátás után 15 perccel Föld körüli pályára álltak, majd a szükséges ellenőrzések után saját hajtóműveik segítségével 550 kilométeres magasságban lévő röppályájukra emelkednek. Ez a hetedik ilyen szállítmány a Starlink-program 2019. májusi kezdete óta, így ezzel együtt a SpaceX már 420 műholdat bocsátott fel a világűrbe.
A program távlati célja, hogy 2024-ig közel 42 ezer mesterséges holdat állítsanak pályára (ebből eddig 12 ezerre kaptak engedélyt), hogy az ezekből felépülő hálózat a tervek szerint lefedje a Földnek az internetre jelenleg még rá nem kapcsolt térségeit is. A Starlink szélessávú internetkapcsolatot nyújt majd 1 gigabites adatátviteli sebességgel, ami megfelel az ötödik generációs mobilhálózatok (5G) gyorsaságának. Az Egyesült Államok északi részén és Kanadában várhatóan már az idei év végén használható lesz a hálózat.
A Starlinkről, illetve az éjszakai eget ufórajként megvilágító műholdjairól a napokban hosszabban is írtunk ebben a cikkben.