2020. május 11., hétfő 13:12
Legutóbb könnyed(nek szánt, legbelül kissé szitkozódós) hangvételű képriportban számoltam be arról, hogy milyen az ha valaki (én) fogalmatlanul indul neki amerikai katonai repülőgépeket szpottolni, csak úgy bele a nevadai sivatagba Las Vegas határában, és aminek kudarcát egy látványos amerikai-magyar közös hadgyakorlat enyhíthette csak. Most azt mutatom meg, hogy milyen az, amikor szerencséje van a földön, vízen, levegőben katonai járművekre vadászó civilnek.
A helyszín: San Diego, Kalifornia. A Los Angelestől 190 kilométerre délre, a Csendes-óceán partján fekvő nagyvárost csaknem másfél millióan lakják, ezzel a nyolcadik legnépesebb metropolisz az Egyesült Államokban. San Diego világszerte híres a kilométereken át húzódó strandjairól, izgalmas óvárosáról, a Panama-csatorna megnyitása alkalmából tartott 1915-ös Panama–Kalifornia Kiállításról, illetve az arra felhúzott missziós és puebló revival stílusú épületegyüttesről. De leginkább arról, hogy jókora részben itt összpontosul a világ vezető nagyhatalmának hadereje.
Az USA történelmi fordulatai úgy hozták, hogy a haditengerészet központja már jó ideje San Diego – ennek oka részben a remek kikötői adottságokban, a mély óceánöbölben rejlik. A huszadik század során a haditengerészet mellett a testvéri haderőnem, a tengerészgyalogság is gyökeret vert a városban, aminek ipara, gazdasága nagy mértékben alkalmazkodott az egyre terjeszkedő katonai létesítmények kiszolgálásához. A haderőstatisztikák szerint az Egyesült Államok haditengerészetének (U.S. Navy) legfontosabb flottája, a Csendes-óceáni flotta csaknem kétharmada itt állomásozik. San Diego több mint ötven hadihajó és tengeralattjáró otthona, mólói mellett a legújabb haditengerészeti fejlesztések eredményei is ott ringatóznak az öböl vizén. Az amerikai tengerészgyalogság (U.S. Marine Corps, USMC) San Diego-i bázisain a tengeri-szárazföldi haderőnem egyharmada összpontosul, repülőgépekkel, hajókkal, tengerészgyalogosokkal, mindennel. Ezen kívül még a parti őrségnek (U.S. Coast Guard, USCG) is vannak itt bázisai, egyszóval mindent összevetve nincs a világon még egy olyan város, ahol ekkora koncentrációban lenne ekkora és ilyen modern haderő.
San Diego a sok és sokféle katonai bázissal tehát maga a földi paradicsom a haditechnika-szpotterek számára. Ahhoz, hogy a magamfajta civil valamelyest közelebbről is szemlélhesse mondjuk a tengerészgyalogság irtózatosan menő MV-22B Osprey gépeit, vagy a haditengerészet nem kevésbé lenyűgöző trimarán csatahajóit, szükség van egy bennfentes kísérőre, aki előtt megnyílnak a bázisok kapui, sorompói. Nekem szerencsére volt ilyenem, akinek köszönhetően öt San Diego-i katonai létesítményben is körülnézhettem, a megengedett távolságból lesve az ott zajló életet, vagy éppen nem zajló csendéletet:
Az alábbi képek két napi intenzív bázistúra során készültek, szögesdróton, kerítésen innen és túl, pirkadattól, alkonyatig. Ízelítőt adnak a San Diegót meghatározó katonai bázisok hangulatából, betekintést engedve a legfeljebb a katonák hozzátartozói által látható létesítményekbe.
A 333 méter hosszú USS Carl Vinson (CVN–70) látogatóban a haditengerészet San Diego-i bázisán. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
A Carl Vinson tornya, az oldalán az atommeghajtású hadihajó azonosító száma. A hajót Georgia állam 1965-ben elhunyt kongresszusi képviselőjéről keresztelték el, hívójele "Arany Sas". (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
A Nimitz osztályú repülőgép-hordozó a San Diego-i bázisú egyes számú repülőgép-hordozó csapásmérő egység, a Carrier Strike Group One (CSG-1, CARSTRKGRU 1) zászlóshajója. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
Karbantartás alatt lévő MV-22B Osprey billenőrotoros konvertiplán a tengerészgyalogság San Diego-i bázisán. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
A Marine Corps Air Station Miramar (MCAS Miramar) a tengerészgyalogság 3. légiezredének otthona (3rd Marine Aircraft Wing), az alakulatnak többek között tucatnyi Osprey gépe is van. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
Sikorsky CH-53E Super Stallion nehéz szállítóhelikopter és McDonnell Douglas F/A-18 Hornet vadászgépek a haditengerészet repülőterén. A Super Stallion a legnagyobb nyugati helikopter, csak az oroszoknak vannak nagyobb helikopterei. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
A haditengerészet légibázisa mellett horgászok fogják a napi betevőt és a helyi éttermeknek szánt tengeri halakat. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
A San Diego-i légtér meglehetősen forgalmas, leggyakrabban talán Sikorsky UH-60 Black Hawk helikoptereket – illetve ezek különféle változatait – látni. A képen a haditengerészet 168537 lajstromjelű, MH-60S Knighthawk (Seahawk), többcélú helikoptere húz el a fejünk fölött az alkonyatban. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
A tengerészgyalogság bázisán van egy remek repülőmúzeum, a Flying Leatherneck Aviation Museum, ahol több mint harminc olyan legendás repülőgép és helikopter van kiállítva, mint például ez a Grumman EA-6B Prowler (lajstromjel: 154170). (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
A tengerészgyalogság bázisának egyik sarkában légi utántöltéshez használatos Lockheed Martin KC130 Hercules repülőgépek pihentek a betonon. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
Egy jól ismert rajzfilmkarakter. A gép: egy Bell AH-1 J SeaCobra támadó helikopter a HMLA-775 Coyotes (Prérifarkasok) egységtől. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
Hangárépület tengerészgyalogosokat motiváló felirattal. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
Sikorsky CH-53E Super Stallion nehéz szállító helikopterek a tengerészgyalogság bázisán. Mint már említettem, ezek az amerikai haderő és a NATO legnehezebb és legnagyobb teljesítményű helikopterei. Viszonylag ritkán látni ezeket ilyen pillanatban: karbantartáshoz kinyitott farkrésszel. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
A Point Loma haditengerészeti bázisra elég jó rálátás nyílik például a magasabban fekvő Fort Rosecrans katonai temetőből. A Loma-bázis Los Angeles-osztályú nukleáris meghajtású támadó tengeralattjáróknak ad otthont, a képen az 1987 óta szolgálatban lévő USS Key West (SSN-722) látható felújítás alatt. Messziről is jól kivehető, hogy a tengeralattjáró parancsnoki tornya fel van állványozva. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
A Point Loma-félsziget csúcsánál lévő Cabrillo nemzeti emlékmű és kilátópont tökéletes hely a San Diego-öbölbe érkező vagy onnan távozó hajóforgalom megfigyelésére. A bal oldali képen a 2017 óta szolgálatban lévő USS Portland (LPD-27) San Antonio-osztályú partraszállító-hajó tart az öböl bejárata felé, szerepel azonban a képpáron egy jóval érdekesebb hajó: a haditengerészet tesztelés alatt lévő közepes méretű drónhajója, a Sea Hunter, ami egy egyelőre fegyverzet nélküli tengeralattjáró-vadász prototípus. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
A 2004 óta szolgálatban lévő USS Pinckney (DDG-91), Arleigh Burke-osztályú, irányított rakétákkal felszerelt romboló hajózik a haditengerészet légibázisa (North Island Naval Air Station) mellett, fölötte egy Sea Hawk helikopter halad ellentétes irányba. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
A USS Carl Vinson repülőgéphordozón szolgáló, 168537-es lajstromjelű Sikorsky MH-60S Seahawk helikopter a haditengerészet légibázisán. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
Egy Sikorsky CH-53E Super Stallion a tengerészgyalogság egyik javítóhangárjában. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
Sikerült szpottolni a USS Theodore Roosevelt (CVN-71), 1986 óta szolgálatban lévő Nimitz-osztályú, nukleáris meghajtású repülőgéphordozót is. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
A Naval Amphibious Base Coronado partmenti részéről áttekintve a túloldalra az amerikai hadiflotta legújabb hadihajóját sikerült kiszúrni: balra, az a furcsa, sok oldalú, csonkolt gúla formájú toronnyal bíró hajó a USS Zumwalt (DDG-1000) rakétás romboló, a Zumwalt-osztály első, névadó egysége. A lopakodó tulajdonságokkal bíró hajó 2016 óta teljesít szolgálatot. Tőle jobbra két, harci repülők és helikopterek, valamint partraszálló kétéltűek hordozására is alkalmas monstrum: középen a USS Makin Island (LHD-8), Wasp-osztályú támadó hadihajó, jobb szélen pedig a USS America (LHA-6), America-osztályú támadó hadihajó, amiből egyelőre ez az egy van szolgálatban. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
A San Diego-öböl keleti oldalán, a haditengerészeti bázis (Naval Base San Diego) mólóinál több tucat hadihajó pihen, a képen jobbra egy San Antonio-osztályú partraszállító-hajó látható, balra pedig egy újabb érdekesség, az Ausztrál Királyi Haditengerészet HMAS Hobart (DDG 39) légvédelmi rombolója, a Hobart-osztály névadója – amerikai látogatáson. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
A képen balra a Lake Champlain (CG-57) Ticonderoga-osztályú cirkáló, jobbra, a móló túlsó végénél a Rafael Peralta (DDG 115) Arleigh Burke-osztályú romboló. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
Egy Ticonderoga osztályú cirkáló komplex fegyverzetének egy része: nyolc indítótubus, amikben RGM-84 Harpoon irányítható hajóromboló rakéták pihennek. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
Az Independence-osztály névadó vezérhajója, a 2010 óta szolgálatban lévő USS Independence (LCS-2) partközeli trimarán csatahajó (littoral combat ship). (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
A 2014 óta szolgálatban lévő USS Coronado (LCS-4) szemből nézve igazán tekintélyt parancsoló látványt nyújt. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)