Joe Exotic, Elon Musk, Leonardo DiCaprio és természetesen Szájer József, akiket idén leginkább a szájára vett az internet.
A Beverly Hills-i feleségek című valóságshow egyik 2011-es jelenetének találkozása egy tál zöldség elé ültetett összezavarodott macskát ábrázoló Tumblr-en publikált fotójával. A drámai-nonszensz mém gyakorlatilag 2019 végén robbant és idén tavasszal csengett le.
A Joe Exotic életét, munkásságát és nagymacskabizniszét bemutató Netflix dokumentumfilm-sorozat elképesztő erővel csapott le az emberi agyra 2020 tavaszán. Ha nem jött volna a járvány, most erre emlékeznénk, mint a Donald Trump uralkodásának utolsó évét jelző popkulturális mérföldkőre. A történetből persze, mint már sokszor előfordult évekkel később, még előjöhet a látens memetikus potenciál, már elnézést.
Kezdjük a legkézenfekvőbbel: kemény év az idei, annyi rossz dolog történik, hogy felsorolni is nehéz. Remek egyszerűen megalkotható képi poén, hogy milyennek gondoltuk 2020-at és végül milyen lett.
Elon Musk elektromosautó-gyáros és Grimes popsztár első gyermeke májusban született. Elon valamiért a X Æ A-12 nevet adta a fiúnak, amivel augusztusig tartó közröhejt váltott ki.
Trump és stábja nagy mémmesterek, de ez esetben nem nekik dolgozott az internet tudatalattija. Az amerikai elnök július végén adott videóinterjút az Axiosnak. A kérdező Jonathan Swan látható küszködése csodálatos mémsorozatot ihletett.
Augusztusban ért csúcsra a saját poénján kuncogó rabszolgatartó ültetvényes Calvin Candie trollkacaja a Djangó elszabadul című filmből. A Leonardo DiCaprio mémstátuszát bebetonozó meghatározó mém az igazi gonosz káröröm kifejezéseként sokáig velünk fog maradni.
Morbid évhez morbid mém illik, ahogy azt megjósoltuk az év mémje a ghánai koporsóvivők lettek, amiben nagy szerepet játszott, hogy az amerikai elnökválasztásban a jelöltek egymást revolverezték a mémmel. Ha nem is egy Pepe lett, de azért nehezen felejthető jelenség volt, ahogy 2020 is nehezen felejthető év.
A magyar mémvilág idei évét már majdnem leuralta Dúró Dóra könyvdarálása, amikor megjelent a brüsszeli magyar Pókember, aki a csudálatos Pauk-embör helyett Szájer Józseffel volt azonos és energizálta a magyar internet kreatív vénáját az év végén.