Újabb adóelkerülési kiskaput szüntet meg a Biden-kormányzat, szabályozzák a kriptovalutákat.
Az amerikai pénzügyminisztérium csütörtökön bejelentette, hogy minden 10 000 dollár feletti értékű kriptovaluta-tranzakciónál bejelentési kötelezettség lép életbe.
A kriptovalutákat már most is sokan használják az ellenőrzés elkerülésére, többek között olyan illegális tevékenységek során, mint az adóelkerülés. Éppen ezért az elnök javaslatára további erőforrásokkal erősítjük meg az adóhatóságot, hogy a kriptoeszközök jelentette kihívást kezelni tudja
– áll a minisztérium közleményében.
A legismertebb kriptovaluta, a bitcoin nem sokkal a bejelentés után újra erősödni a kezdett a korábbi jelentős zuhanás után.
Már az elmúlt hónapban tapasztalt jelentős árfolyam-emelkedés során is több Wall Street-i elemző jelezte, hogy a minisztérium és a tőzsdefelügyeletről érkező hírek alapján szabályozás várható a kriptoeszközök piacán. Ennek fényében nem meglepő a bejelentés, amely kitűnően illeszkedik a Biden-kormányzat meghirdetett céljaiba, azaz az adóelkerülés elleni határozott fellépésbe.
A tervek szerint az adóhatóság (IRS) további pénzügyi és technikai erőforrásokat kap, valamint jelentősen megemelik az adóelkerülésért kiszabható büntetési tételeket is. A minisztérium számításai szerint a tényleges és a bevallott adók közötti különbség kis híján 600 milliárd dollárra rúgott 2019-ben.
A várható további szabályozások valószínűleg felborítják a kriptoeszközök piacát, számos elemző a bitcoin 25 százalékos zuhanását is a tervezet kiszivárgásához köti. A tény, hogy a tőzsdefelügyelet vezetőjévé a kriptovaluták elismert szakértőjét, Gary Genslert nevezték ki, további korlátozásokat vetít előre. Gensler már múlt hónapban úgy nyilatkozott egy kongresszusi meghallgatáson, hogy a kriptotőzsdék tőzsdefelügyelet általi megregulázása elősegíti a befektetők védelmét, és megakadályozza a piac manipulálását.
Rövid távon lehet, hogy az árfolyam csökkenéséhez vezet a bejelentés, de közép- és hosszú távon a szabályozás a piac javát fogja szolgálni, és tovább erősíti a legitimációját az eszközöknek
– mondta Gensler.
Bár a tőzsdefelügyelet és a pénzügyminisztérium fellépése jelentős segítség lehet a kriptoeszközök befektetőinek, rövid távon az új szabályzás bizonyosan újabb extra terheket fog jelenteni a bitcoin, az ethereum, a dogecoin és egyéb valuták befektetőinek.
A gyorsuló ütemben bővülő kriptovaluta-piac szabályozása egyébként mindkét párt, a demokraták és a republikánusok elsődleges 2021-es céljai között is szerepelt.
(CNBC)