Index Vakbarát Hírportál

Kiderült, hogy egy kozmikus alagútban élünk

2021. október 21., csütörtök 12:01

Eddig nem értettük az égboltot betöltő, szabad szemmel nem látható struktúrákat, de úgy tűnik, egy mágneses csőben vagyunk.

A Tejútrendszerben húzódó mágneses cső belsejében helyezkedik el a Naprendszer, állapították meg kanadai csillagászok. A Torontói Egyetem és a British Columbia Egyetem munkatársainak felfedezését az Astrophysical Journal készül publikálni. A kutatók szerint a mágneses cső megmagyarázná a Tejút eddig ismeretlen eredetű köteges struktúráit.

A csillagászokon régóta kifogott, hogy mik ezek a struktúrák. Reméljük, ez egy lépés a galaxisunk és a Világegyetem mágneses mezejének megértése felé

– mondja a szerző, Jennifer West, a Dunlap Intézet munkatársa.

A sarkantyúnak és legyezőnek nevezett, 1960-as években felfedezett struktúrák szabad szemmel nem látható, fényes rádióhullám-források az égen.

Ha látnánk őket, az egész eget betöltenék

– fogalmazott West.

A rádióteleszkópok által látottakat számítógépen szimulálva kiderült, hogy a két struktúra ugyanannak az alagútszerű képződménynek a része.

Ezek csillagászati rejtélyt jelentettek az elmúlt 50 évben, és elsőként javasoltunk egy olyan modellt, ami megmagyarázza ezeket. A legutóbbi munkák is két különböző objektumként próbálták értelmezni ezeket

– mutatott rá West.

A felfedezéshez teljesen más szemszögből kellett megközelíteni a galaxist. Míg a tudósok általában úgy közelítik meg a Tejutat, hogy az Északi-sark van felül a galaxis központja középen. Az alagút felismeréséhez azonban más nézőpont kellett. A szakember szerint ez olyan, mintha az ember a kanapéján fekve próbálná feltérképezni az egész lakását. 

West azonban a galaxis rádiótérképében mozogva hirtelen megértette, mit lát. A csillagász és csapata a közeljövőben további mérésekkel és modellezéssel igyekszik feltérképezni a Naprendszert körülvevő titokzatos folyosót.

(Vice)

Rovatok