Brit adatok szerint az oltás csökkentette a halva szülés kockázatát.
Az állapotos nők koronavírus elleni védőoltásának fontosságát hangsúlyozták brit orvosok, miután az adatokból megállapítást nyert, hogy az oltások nemcsak biztonságosak, hanem a halva születés kockázatát is csökkentik.
A Guardian cikke szerint a kutatók több mint 117 ezer állapotos, koronavírus elleni vakcinával beoltott nő részvételével végzett kutatás elemzésével állapították meg, hogy a halva születés esélye 15 százalékkal csökkent. A kutatók az eredményeket a Nature Communications című folyóiratban publikálták.
A londoni Szent György Egyetem és a brit Szülésznők és Nőgyógyászok Királyi Kollégiumának kutatói 23 tanulmányt és vizsgálatot elemeztek, hogy felmérjék az oltások biztonságosságát. A nők túlnyomó többsége a Pfizer vagy a Moderna vakcináját kapta, ezek a második adag után hét nappal 89,5 százalékos védettséget nyújtottak a koronavírus-fertőzéssel szemben. A kutatásban részt vevő nőknél nem találtak bizonyítékot a vetélés, koraszülés vagy egyéb terhességi komplikációk nagyobb kockázatára.
Eddig a terhesség alatt felvett vakcinákkal kapcsolatos adatok többsége arról szólt, hogy az magát az állapotos nőt védi a koronavírustól. Most bizonyítékunk van arra, hogy a vakcinák a babát is védik
– fogalmazott a professzor, aki kiemelte, hogy meglepő és pozitív eredmény, hogy csökkent a halva születések száma.
A koronavírus-fertőzés a halva születés és a koraszülés nagyobb kockázatával is összefügg. A kutatások szerint a vakcinák a súlyos Covid–19 elleni védelemmel csökkentik a halva születés kockázatát, ugyanakkor a tanulmány arra nézve csak utalásokat talált, hogy a vakcina a koraszülést is csökkentette.
A gyermeket váró nők és csecsemőik védelmének legjobb módja a koronavírus elleni vakcina beadása
– hangsúlyozta Khalil, hozzáfűzve, hogy ha egy terhes nő úgy véli is, hogy nem lesz baja, ha megkapja a fertőzést, a vakcinának akkor is van potenciális előnye a baba számára.
(MTI)