Index Vakbarát Hírportál

Így néz ki a világ legértékesebb hajóroncsa, a magyar GDP tizedét éri

2022. június 24., péntek 11:43

A San Josét brit hadihajók süllyesztették el 1708-ban, a spanyol örökösödési háború idején. 180 tonna kincset szállított.

Kolumbia haditengerészete fotókat tett közzé a világ legértékesebb hajóroncsáról. Az aranypénzekkel és drágakövekkel megrakott hajó kincseinek értékét mintegy 17 milliárd dollárra (6434 milliárd forintra) becsülik, ami a magyar GDP tizede. A képek alapján a maradványait viszonylag jó állapotban megőrizte a hullámsír.

A San Josét és értékes rakományát brit hadihajók süllyesztették el 1708-ban, a spanyol örökösödési háború idején. A 64 ágyús galleon legénysége 600 fős volt, és 180 tonna kincset szállított.

Az egykori spanyol hajót a Sea Search Armada (SSA) nevű amerikai vállalkozás találta meg 1981-ben. A kolumbiai államot azzal az ajánlattal keresték meg, hogy a roncs koordinátáinak fejében 35 százalékot kérnek a kincsből. A kolumbiai ellenajánlat 5 százalékos megtalálói jutalmat adott volna az amerikaiaknak, amiből még levontak volna 45 százaléknyi adót. Az amerikai bíróságot és kolumbiai alkotmánybíróságot is megjáró ügy végére egy 2013-ban elfogadott törvény tett pontot, amely szerint a kolumbiai felségvizeiben található műtárgyak az államot illetik. 

A kincset végül 2015-ben a kolumbiai haditengerészet is megtalálta Cartagena partjai közelében. A módszeres kutatás során két további hajóroncsot találtak a közelben, egy gyarmatosítás korabeli hajót és egy XIX. századi szkúnert.

Ellenség az időjárás is

A hajóroncsok Szent Gráljaként is emlegetett leleten azóta folyik a jogi vita Kolumbia és Spanyolország között. Kolumbia szerint az említett törvény alapján a kincs őket illeti, hiszen kolumbiai felségvizeken nyugszik. Spanyolország szerint az UNESCO-egyezmények alapján a hajó az ő tulajdonuk. 

A roncs tartalmára akár további országok is bejelentkezhetnek, mivel a spanyolok a szóban forgó kincsekre Dél-Amerika kifosztásával tettek szert, és a San José eredetileg a panamai Portobellóból indult egy három teherhajóból álló flotta élén. Európa felé tartva csak azért álltak meg Cartagénában, hogy a hurrikánszezon végét megvárják.

¡Qué orgullo! Expedición no intrusiva de @ArmadaColombia en el Galeón San José permitió hallazgo de 2 naufragios.

Esta es una demostración más del trabajo de nuestros hombres y mujeres de Armada, siempre protegiendo los intereses marítimos de la Nación y la soberanía del país. pic.twitter.com/vfjf83sF4W

— Diego Molano Aponte (@Diego_Molano) June 7, 2022

A roncsról készült képeket Kolumbia köztársasági elnöke, Iván Duque mutatta be a sajtónak. A távirányítható tengeri drónok felvételein látható, hogy a roncs körül ezerméteres mélységben aranypénzek, porceláncsészék, ágyúk hevernek. 

Duque elnök elmondta, a tervük, hogy felszínre hozzák és kiállítsák ezeket, így a kincsek fedezik majd a további feltárás költségeit és segítik a San José nyughelyének megőrzését. A helyszín világörökséggé nyilvánítását jelenleg az UNESCO vizsgálja Panama kérésére.

(Business Insider, Science Alert, Wikipedia)

Rovatok