Index Vakbarát Hírportál

Túl van első sikeres tesztrepülésén Elon Musk legújabb űrhajója

2024. június 7., péntek 18:58

A SpaceX Starship nevezetű űrhajója negyedszeri nekifutásra sikeresen végrehajtotta első tesztrepülését, melynek végén az Indiai-óceánban landolt. Az első három próbálkozásból több is hatalmas robbanásokkal végződött, így Musk szerint már az is hatalmas előrelépés, hogy nagyobb technikai komplikációk nélkül sikerült a vízen landolnia a rakétának.

A Starship, az Elon Musk SpaceX cége által tervezett hatalmas űrrakéta csütörtökön végrehajtotta első teljesen sikeres tesztrepülését, és az Indiai-óceánba csobbanva a korábbi próbálkozásokkal ellentétben nem egy hatalmas robbanással ért véget a pályafutása – számolt be a The Guardian.

A texasi Boca Chica kilövőállomásról indított demonstrációs küldetés során a Starship közel 210 kilométeres magasságba, 25 700 kilométer/óra feletti sebességgel repült, bemutatva a világ legerősebb rakétájának képességeit – amellyel kapcsolatban a NASA abban bízik, hogy egy napon embereket küldhet vele a Marsra.

A SpaceX igazi vívmányként az épségben való visszatérést ünnepelte igazán. Ez mindenképpen előrelépés a tavaly novemberi pilóta nélküli űrhajó kemény kényszerleszállása és tüzes megsemmisülése után, valamint a hét hónappal korábbi első tesztindítás csúfos besülését követően.

Számos lapka elvesztése és egy sérült fékszárny ellenére a Starship egészen az óceánba való landolásig jutott

– írta Musk, a SpaceX vezérigazgatója az X-en, a milliárdos tulajdonában lévő közösségi médiaplatformon közzétett bejegyzésében. Musk „epikus teljesítményként” üdvözölte a csütörtöki egyórás, negyedik tesztrepülést. A vállalat gyakran hangoztatta, hogy a „kudarc” kulcsfontosságú része a biztonságos és megbízható személyszállító rendszer felé vezető fejlesztési folyamatnak.

A Starship repülése egyébként ugyanazon a napon történt, mint amikor a NASA részleteket közölt a Boeing Starliner kapszulájának héliumszivárgásáról, amely szerdán indult első legénységi küldetésére a Nemzetközi Űrállomásra (ISS). Az űrügynökség mind a SpaceX-szel, mind a Boeinggel kereskedelmi partnerként szerződött, hogy űrhajósokat vigyenek az alacsonyabb Föld körüli pályára és a mélyűrbe is.

A NASA 2021-ben a Starshipet választotta az Artemis-programhoz, amelynek célja, hogy 1972 óta először juttasson embereket a Holdra, és végül a következő évtized vége előtt a Marsra.

Januárban a NASA bejelentette, hogy az Artemis III tervét – amely négy űrhajóst, köztük az első nőt juttatná a Hold felszínére – legalább 2026 szeptemberéig elhalasztották. A SpaceX fejlesztés alatt álló leszállóegysége a Holdra való leereszkedés előtt a Föld körüli pályán találkozik majd az űrhajósokkal. 

A SpaceX a NASA-val való társulás óta szerves részévé vált a fellendülőben lévő, következő generációs kereskedelmi űriparnak. Több mint 50 embert juttatott fel eddig a világűrbe saját Falcon rakétáival és Dragon kapszuláival, és úttörő szerepet játszott az internetet biztosító Starlink műholdlánc létrehozásában, amely átalakította a világ távoli területeinek kommunikációját.

(Borítókép: A SpaceX elindítja  űrhajója  negyedik repülési tesztjét a vállalat Boca Chica rakétakilövőállásáról az Egyesült Államokban, a texasi Brownsville közelében 2024. június 6-án. Fotó: SpaceX / Handout / Reuters)

Rovatok