A modellek szerint ha pár éven belül nem is, a következő évtizedben elkerülhetetlenül a lélektani határ alá kerül északon a sarki jég kiterjedése.
A Colorado Egyetem klímakutatóinak Nature magazinban közölt cikke szerint még ebben az évtizedben elérkezhet az első jégmentes nap az északi sarkvidéken. A szakemberek szerint a jég eltűnése nem jelent drámai változást, mindössze egy mérföldkő, ami a bolygó rohamos felmelegedését jelzi – írja a Live Science.
A Föld sarkainál található jégsapkák kiterjedése évszaktól függően változik, és alapvető szerepe van az óceánok és a légkör hőmérsékletének stabilizálásában. A olvadás folyamata részben öngerjesztő is, mivel a jég a napsugarak energiáját nagyobb részben veri vissza, mint a tenger felszíne. Ez is közrejátszik abban, hogy a sarki régiók a globális tempó többszörösével melegszenek.
Az Északi-sark körül 1979 és 1992 között átlagosan 6,85 millió négyzetkilométer volt a jéggel borított terület, az idei átlag már csak 4,28 millió négyzetkilométer. Az évszakos fluktuáció során azonban a jég felülete már 2027-ben átlépheti a jégmentesnek tekintett 1 millió négyzetkilométeres határt.
A szakemberek 366 szimulációt futtattak 11 klímamodellen. A kilenc legpesszimistább forgatókönyv szerint három éven belül bekövetkezik a jégmentesség, ha különösen meleg évszakok követik egymást. Végeredményben ugyanakkor mindegyik szimuláció azt mutatta, hogy a jég eltűnése a 2030-as években elkerülhetetlenül bekövetkezik.
A kutatás ugyanakkor arra jutott, hogy a szén-dioxid-kibocsátás drasztikus csökkenése segíthet elodázni ezt a stádiumot.