A kábelek kiszolgáltatottak, a műholdas kapcsolat segíthet, bár nagyon lassú.
HEIST néven a tenger alatti kábelek védelmét és pótlását szolgáló műholdas rendszer megvalósításának előkészítésébe fogott az Észak-atlanti Szerződés Szervezete, a NATO – írja a villamosmérnökök nemzetközi társaságának lapja, az IEEE Spectrum. A HEIST név a program célját takarja, amely infokommunikációs biztonságot támogató űr és tengeralatti hibrid architektúra létrehozása.
A tengerfenéken futó adatkábelek bonyolítják a kontintensek közötti internetes kommunikáció 95 százalékát. Összesen 500-600 ilyen kábeles összeköttetés létezik, ezek mintegy 1,2 millió kilométer száloptikát tartalmaznak, amelyeken egyebek között napi szinten 10 ezer milliárd dollárnyi pénzügyi tranzakció bonyolódik, közölte az IEEE Spectrum.
Ahogy azt a NATO vezetők a közelmúltban is több alkalommal kifejtették, ezek a kábelek komoly stratégiai sebezhetőséget jelentenek, mivel jelentőségükhöz képest nagy területen teljesen kiszolgáltatottak és primitív eszközökkel szabotálhatók.
Ez a sebezhetőség egyáltalán nem elméleti, mivel 2024-ben több támadás is érte a tenger alatti infrastruktúrát. 2024 februárjában a jemeni húszik által a Vörös-tengeren elfoglalt teherhajó a Rubymar 70 kilométeren keresztül vontatta horgonyát a tengerfenéken, amivel három optikai kábelt rongált meg, az Ázsia és Európa közötti sávszélesség negyedét megsemmisítve. Novemberben a kínai Ji Peng 3 teherhajó ugyanezzel a horgonyvontatásos módszerrel szaboltált tengeri kábeleket a Balti-tengeren, megszakítva a Svédország, Litvánia, Finnország és Németország közötti távközlési összeköttetést.
A NATO-programnak két fő célja van. Az egyik, hogy egy méteres pontossággal meghatározza a kábelek sérülésének helyét, meggyorsítva a javítást. A másik, hogy a megszakadt összeköttetést pótolja, amíg a helyszínre érkező különleges hajók meg nem javítják a sérült kábeleket.
Gondoljanak Izlandra. Izlandon nagyon sok pénzügyi és felhőszolgáltatás működik és négy kábelen kapcsolódik Európához és Észak-Amerikához. Ha ez a négy kábel megsemmisül Izland teljesen elszigetelődik a világ többi részétől.
– mutatott rá a Nicoló Boschetti a Cornell Műszaki Egyetem HEIST programon dolgozó doktori hallgatója.
Az igazi technikai kihívás, hogy adatforgalom terén a műholdak távközlési kapacitása legalább egy nagyságrenddel elmarad a másodpercenként 340 terabitet továbbító optikai kábelekétől. A szakemberek olyan lézeres technikával hidalnák át a szakadékot, amivel a NASA Psyche kutatószondás küldetésével már kísérleteztek.
A lézerek 40-szer gyorsabbak a rádiókapcsolatnál, az üvegszál képességeit így sem érik el, de valamennyit lefaragnak a hátrányból. A lézeres kommunikáció ugyanakkor nagyon precíz célzást igényel, a nagyobb távolságok miatt többet késnek a jelek és szintén könnyen szabotálható, egy kis felhőtakaró vagy füst zavarhatja.
A HEIST amerikai programvezetője Gregory Falco közölte, hogy a gyors megoldás érdekében nyitottá teszik a programot, így bárki benevezhet az ötletével.