Index Vakbarát Hírportál

Aggódjunk-e időutazó unokánk miatt?

2025. január 12., vasárnap 12:27

Nem tudnánk megakadályozni saját jövőbeli időutazásunkat, ha a múltba visszatérve csecsemővé változnánk, és mindent elfelejtenénk.

Az idő és az időutazás kérdése régóta foglalkoztatja az embert. Ami a mesékben és fantasztikus vígjátékokban izgalmas fejtörő, a tudomány és technika fejlődésével egyre mélyülő bonyolult problémának tűnik.

Az általános relativitáselméletben nem csupán a tömeg, de a tehetetlenség és energia minden formája a gravitáció forrásaként működik. Ez azt jelenti, hogy ha az anyag forog, magával vonja a téridőt is. Ez a hatás elenyésző a bolygók és csillagok környezetében, de mi van, ha az egész világegyetem forog?

– vetette fel Lorenzo Gavassino, a Vanderbilt Egyetem fizikusa.

Amennyiben így van, a mindenség forgásának következménye, hogy a téridő annyira meghajlik, hogy az idő gyakorlatilag zárt hurokká válik. Ebben az esetben nem sokat jelentene, hogy a gyakorlatban csak egy irányban tudunk haladni az időben, a jövő felé. Egy elméleti szuperűrhajó, ha elegendő utat tesz meg a hurokban, gyakorlatilag visszatér az idők kezdetéhez, és kicsit továbbmerészkedve megjátszhatja lottón a múlt heti nyerőszámokat.

Az időutazás azonban komoly logikai ellentmondásokkal jár. Időparadoxonokból sokféle létezik, az egyik, amikor a jövőből érkező beavatkozás megakadályozza saját létezését, a másik a fordítottja, amikor a jövőből érkező hatás előidézi saját létezését, és ezeknek a gondolkodási leképeződése, amikor utazóként egyszerre rendelkezünk szabad akarattal, és pontosan tudjuk, hogy mi fog történni.

A fentiek közül az első kategóriába esik a leghíresebb időparadoxon, az úgynevezett nagyapa-paradoxon. Eszerint az utazó gondol egyet, és a múltban elteszi láb alól saját nagyapját. Nagyfaternak így nem lesznek leszármazottai, maga az időutazó sem születhet meg, így nincs, aki kinyírja, vagy ha mégis, akkor nagyon hálásak lesznek nekem.

Szökik a hő

Gavassino decemberben közölt tanulmányában rámutatott, hogy ha az idő valóban zárt hurkot képez, az alapvetően megváltoztatja a termodinamikát. A termodinamika törvénye szerint az entrópia, vagyis egy fizikai rendszer rendezetlensége folyamatosan nő. Az energia maradéktalanul hővé alakítható, a hő azonban nem alakítható maradéktalanul (másféle) energiává. A hő melegebb anyag felől a hidegebb felé áramlik. A dolog egyik lényeges vonása a visszafordíthatatlanság, amihez az élet és mi, emberek is nagyon jól alkalmazkodtunk.

Valójában a növekedő entrópia törvénye – egy adott rendszer rendezetlenségének termodinamikai mértéke – az egyetlen fizikai törvény, ami különbséget tesz múlt és jövő között. Amennyire tudjuk, az egyetlen ok, ami miatt emlékezünk dolgokra, és nem tudjuk megjósolni a jövőt

– mutatott rá Gavassino, akit Carlo Rovelli írásai inspiráltak.

Az olasz fizikus megfejtése gyakorlatilag azt a már létező tudományos elképzelést támasztja alá, amely szerint a világegyetem akkor is következetes és összefüggő marad, ha megpróbáljuk szétbarmolni. A kvantummechanika szavatolja, hogy nem keletkeznek ellentmondások. Gavassino szerint a természet kreatív megoldást alkalmaz: a hurokban utazó űrhajóban a kvantumrendszer rendezettsége visszatér egy korábbi állapotába az elbomlott részecskékkel együtt. Ez drámai hatással lenne az utazóra: törlődnének az emlékei, és csecsemővé változna.

Van még egy dolog: a szakember megjegyzi, ha valaki azt kérdezi, hogy van-e olyan megfigyelés, ami alátámasztja, hogy időhurokban létezünk, a válasz, hogy nem ismerünk ilyet. Einstein lehetségesnek tartotta ezek létezését, de Stephen Hawking még 1992-ben közreadott egy sejtést, amely szerint a fizika törvényei megakadályozzák az időhurkok létrejöttét.

A korábbi elméletek és új megfigyelések szerint ráadásul a valóság ennél szétesőbb és elaprózottabb. A fekete lyukak körül sokkal kisebb kiadásban létrejöhetnek időhurkok, sőt anyaggal teli kozmikus régiók is saját időbuborékban léteznek.

(IFL Science, Live Science)

Rovatok