Index Vakbarát Hírportál

Megaföldrengés történhet Japánban a következő évtizedekben – figyelmeztettek a tudósok

2025. január 16., csütörtök 18:04

Akár nyolcvankét százalékos valószínűsége is lehet annak, hogy a következő 30 évben 8-as vagy 9-es magnitúdójú földmozgás, úgynevezett megaföldrengés sújtja Japánt. Ez a következtetése annak a csütörtökön bemutatott felmérésnek, amelyet a szigetország kormánya megbízásából készítettek – számolt be az MTI.

Mint írtuk, Japánban hétfőn is volt egy kisebb erősségű földmozgás. Az ország Földrengéskutató Intézete korábban 74 és 81 százalék közé becsülte egy megaföldrengés bekövetkeztét,

ezt emelték a legújabb kutatásában 75 és 82 százalék közé.

Az összeállítók egyúttal kiemelték, hogy egy ilyen földrengés a szigetország keleti partjainak jelentős részére kiterjedne, veszélybe sodorna mintegy 300 ezer embert, és hatalmas anyagi károkkal járna. 

Az intézet részéről rámutattak arra, hogy 79 év telt el a legutóbbi, rekordméretű földrengés óta, és évről évre körülbelül egy százalékkal nő a valószínűsége egy újabb hasonló katasztrófának. A 2012-ben közzétett kormányzati becslés szerint a Japánhoz tartozó kisebb szigeteket ilyen földrengés esetén

akár 30 méter magasságú cunami is elöntheti, és a szökőár pillanatok alatt elérheti az olyan sűrűn lakott szigeteket, mint Honsú és Sikoku.

Tavaly augusztusban a japán meteorológiai szolgálat (JMA) már kiadott egy megaföldrengéssel kapcsolatos figyelmeztetést – először azóta, hogy a 2011-es, a többi között a fukusimai katasztrófát is előidéző földrengést követően telepítették a jelzőrendszert. A figyelmeztetést egy 7,1-es erősségű rengés után adták ki, és egy hét után vonták vissza. Ennek hatására sokan letettek betervezett utazásukról, és felvásárolták a boltok élelmiszerkészletét, ami azt eredményezte, hogy egy ideig hiány volt rizsből és más árucikkekből.

A Japán központi részét alkotó Honsú szigettől délre mintegy 800 kilométer hosszúságban húzódó Nankai-árkot kiemelten figyelik, ugyanis már több pusztító hatású – 8-as és 9-es magnitúdó közötti – földrengés indult el onnan az utóbbi két évszázadban. Ezek a rendszerint párosával előforduló megaföldrengések gyakran cunamit is előidéznek, tovább súlyosbítva a pusztítást.

Több mint 200 éve, 1707-ben a Nankai-árkot egész hosszúságában rengések rázták meg, Japán történelmének második legerősebb földrengését okozva. A Fudzsi-hegy legutóbbi kitörését is előidéző földmozgás után 1854-ben újabb két megaföldrengést jegyeztek fel Japánban, majd egy-egy hasonlót 1944-ben és 1946-ban.

Rovatok