Index Vakbarát Hírportál

Megreguláznák az online játékpénzeket

2025. január 18., szombat 09:09

Az internet egy ablak a világra, amin a gyerek lapáttal dobálja ki a pénzt. De már nem sokáig.

A bankszámlákat védő szabályok online játékok játékpénzeire való kiterjesztésének lehetőségeit mérlegeli az Egyesült Államok pénzügyi fogyasztóvédelmi hivatala, a Consumer Financial Protection Bureau vagy CFPB. 

A legnépszerűbb kortárs online játékok, mint a Fortnite vagy a Roblox mind a játék belső pénznemére épülő saját gazdasággal rendelkeznek. A v-bucks, robux vagy más fantázianevű játékpénzeket jutányos csomagokban valódi pénzért lehet megvásárolni, és a játékban különböző extrák, játékelemek és kiegészítők kaphatók érte. A valódi és játékpénz közötti átjárás azonban egyirányú. Vásárláskor a játékos búcsút inthet a valódi pénzének, ha becsapják vagy feltörik a fiókját, semmilyen visszatérítést sem kaphat. 

A játékpénzek védelmével kapcsolatos intézkedés ötlete mögötti hajtóerő a folyamatosan érkező rengeteg fogyasztói panasz. A Roblox esetében például olyan esetről számoltak be, amikor egy nem teljesen tiszta (mondjuk gyerek által indított) tranzakciót a banknál sikerült leállítani és visszavonni, a Roblox azonban letiltotta a játékos fiókját.

Ennél is lényegre törőbb példa az a félmilliárd dolláros megegyezés, amely az Epic Games és az amerikai Szövetségi Kereskedelmi Bizottság között született két évvel ezelőtt. Az évi több milliárd dollárt termelő, Fortnite nevű lövöldözős játékot fejlesztő cég fele-fele arányban fizetett egyrészt kiskorúak adatainak gyűjtése miatt, másrészt azért, mert a manipulatív kezelőfelülettel olyan vásárlás felé terelt, ami után a szülők már nem kaphatták vissza a pénzüket. Az így megkárosított fogyasztóktól több mint egymillió panasz gyűlt össze.

Kérdéses, hogy mire terjedne ki egy ilyen számlavédelmi szabály, a játékpénzek ugyanis nem egyformák. A Fortnite-féle v-bucks egyszerű kreditként funkcionál, és csak a játék hivatalos boltjában lehet elkölteni. A Roblox viszont ennél nyitottabb, ebben a metaverzumban alkotóként kereshet valaki robuxot saját tárggyal vagy saját játékkal, ez a mechanizmus magánjellegű transzferként használható, de akár komoly csalásoknak is teret adhat.

A hivatal március végéig gyűjti a visszajelzéseket arról, hogy az ország elektronikus átutalásokat szabályzó törvényének értelmezése alapján milyen védelem járna a fogyasztóknak. 

A globális online játékok piaca a becslések szerint 28 milliárd dollár volt 2024-ban, ez 2027-re várhatóan a 32 milliárd dollárt is meghaladja. A játékpénzek világának igazságosabbá tétele tehát egyáltalán nem játék, dollármilliárdos léptékben rajzolhatja át a piacot, miközben megkönnyíti a fogyasztók és felmenőik életét.

Kard lebeg felettük

A CFPB nem tartozik a messze földön ismert amerikai szövetségi hivatalok közé, mint a fogyasztóvédelem területén illetékes FTC, vagyis a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság. Ennek fő oka, hogy viszonylag új hivatal: a 2008-as globális hitelválság nyomán hozták létre Elizabeth Warren demokrata szenátor kezdeményezésére.

A jogászprofesszor Warrennel kapcsolatban annyira szokás emlékezni, hogy a demokraták 2020-as elnökjelölti versenyében harmadik lett Joe Biden és Bernie Sanders mögött, amiben közrejátszhatott, hogy cseroki indián felmenőivel kapcsolatos állításai hamisnak bizonyultak.

Az általa gründolt hivatal értelemszerűen nem népszerű a republikánusok körében. A második elnöki ciklusát napokon belül elkezdő Donald Trumphoz mostanában közel került techmogul, Elon Musk már tavaly novemberben jelezte, hogy

a CFPB törlendő.

A Heritage Foundation konzervatív agytröszt egyik jelentésében ugyancsak erősen átpolitizált, káros és elszámoltathatatlan hivatalnak ítélte. A szerveződés fázisának végén járó Trump-kormányzat egyelőre hallgat róla, hogy mi lesz a pénzügyi fogyasztóvédelem sorsa. 

Annak ellenére, hogy viszonylag ismeretlen és jelentéktelennek tűnő hivatalról van szó, komoly dolgokat vittek véghez. Hogy az egyszerűvel kezdjük: rácsaptak már olyan bank kezére, amelyik számlahitelkamatot számított fel pozitív mérlegű egyenlegekre. Legutóbbi döntésük szerint az amerikai állampolgárok egészségügyi tartozásai nem vehetők figyelembe a hitelképességi vizsgálatok során. Az amerikai egészségügy a legdrágábbak közé tartozik a világon, és minden ötödik állampolgárnak vannak ilyen jellegű tartozásai. A CFPB 15 millió amerikai hitelbesorolásán javított, mintegy 50 milliárd dollár értékben.

Ezek nem haszontalan intézkedések, és népszerűségük valószínűleg osztatlan, szemben Elon Musk republikánus körökbeli megítélésével. Annyi biztos, hogy a CFPB-t Trump első elnöksége idején sem számolták fel, talán most is inkább elteszik, mintsem a lábukra ejtenék – így van rá esély, hogy a következő években benő a játékpénzek feje lágya.

(Compliance Week, The Washington Post, USA Today)

Rovatok