Mint ismert, a koronavírus-fertőzés esetén a betegség súlyosbodásával leggyakrabban együtt járó tényező a túlsúly és az elhízás.
A testtömegindex összefüggése a betegség lefolyásának súlyosságával már a Covid–19-járvány kezdetén ismertté vált. Az Egészségügyi Világszervezethez beérkező adatokban is folyamatosan megjelenik az elhízás mint kockázati tényező.
Háromszor akkora eséllyel kerül kórházba koronavírussal, aki elhízott, és a testtömegindex emelkedésével egyenes arányban nő a halálos kimenetel esélye.
Különösen rosszul érinti ez a magyarokat, mert a lakosság 30 százaléka elhízott, 30 százalékuk túlsúlyos, amivel elsők vagyunk Európában elhízásban. A veszélyről mindent elmond, hogy hazánkban a lélegeztetésre szoruló betegek 90 százaléka túlsúlyos.
Az elhízás sokféle módon rontja a túlélés esélyeit. A probléma oka lehet, hogy a túlsúlyos embereket nehezebb ápolni, például lélegeztetni. Csökken a tüdőkapacitásuk, a gyakran előforduló inzulinrezisztencia pedig rontja az anyagcsere működését.
Még jelentősebbnek tűnik, hogy a zsírszövetben nagy mennyiségben jelentkezik az ACE2 receptor, amelyhez a vírus szeret kapcsolódni.
A zsírszövet egyfajta gyűjtőhelye a vírusnak.
– fogalmazott Gianluce Iacobellis, a Miami Egyetem endokrinológusa a Nature magazinnak.
Az immunrendszert rendszerint rosszabb állapotban éri a fertőzés, mert az elhízás általában lappangó gyulladással jár, ami hosszú távon cukorbetegséghez és szívbetegségekhez vezet. A folyamatosan emelkedett citokinszint gyakorlatilag csökkenti az immunreakciót.
Úgy mondanám, hogy már fáradtan kezdik a fertőzés elleni küzdelmet
– magyarázza Milena Sokolowska, a Zürichi Egyetem munkatársa.
Mindemellett a gyógyulás is átlagosan öt nappal tovább tart a túlsúlyosoknál.
Az influenza, hepatitis B és a veszettség elleni oltásnál már megfigyelték, hogy az elhízás csökkenti az immunreakciót. Mivel mostanában kezdenek csak elérhetővé válni az első oltóanyagok, a koronavírus-oltással kapcsolatban nincsenek tapasztalatok.
Arról sincs ismeret, hogy ilyen esetekben lehet-e valamilyen módon kompenzálni az oltások gyengébb hatását, nagyobb dózissal vagy több emlékeztető oltással.
Mivel az elhízás szerepe a koronavírussal került igazán előtérbe, csak most vetődött fel, hogy az oltóanyagok tesztelésénél rögzítsék az alanyok testtömegindexét is. Az viszont biztos, hogy a rövid átfutás miatt a klinikai tesztelés fázisának végén járó szereknél nem veszik figyelembe az elhízás hatását.
(Borítókép: Képünk illusztráció! Fotó: Jeff J Mitchell / Getty Images Hungary)