Elérték a bőrgyógyászat Szent Grálját: erősebb kemoterápiás szereket lehet bejuttatni velük mellékhatások nélkül.
A Yale Egyetem munkatársai olyan kezelést találtak, ami egyszerű injekcióval gyógyítja a bőrrákot. Eredményüket az amerikai tudományos akadémia lapjában, a PNAS-ban publikálták.
A legtöbb betegre sokkal komolyabb beavatkozások várnak bőrrák kezelésekor, mint egy egyszerű injekció
– mondja a kutatás fő szerzője, Michael Girardi, a Yale orvosi kara dermatológiai tanszékének igazgatóhelyettese.
Mindig ez volt a bőrgyógyászat Szent Grálja, hogy egyszerűbb kezelést találjunk a bőrrákra, mint a bazális sejtes karcinóma és laphámsejtes karcinóma.
– tette hozzá.
Az injekció kulcsát a kemoterápiás szerrel töltött polimeralapú nanorészecskék jelenik. A Yale csapata szerint a részecskék a ráksejtekre tapadva fejtik ki hatásukat.
Amikor befecskendezed a részecskéket a tumorba, úgy tűnik, hogy nagyrészt a tumorban maradnak. Felgyülemlenek és a tumor mátrixhoz kötődnek, ezért egyetlen injekció nagyon hosszú ideig hat.
– magyarázza Mark Saltzman társszerző.
A kezelés másik fontos eleme egy olyan injekció, ami beindítja az immunrendszert.
Nem elég csak kinyírni a sejteket és otthagyni, stimulálni kell az immunrendszert, hogy feltakarítson és végezzen a hátramaradt sejtekkel. Szóval ez egy kétfrontos támadás.
– magyarázza Girardi.
A kutatók reményei szerint az eljárás csökkenti a szükséges sebészeti beavatkozások számát, így a potenciális fertőzések lehetőségét is minimalizálja. Az injekciós eljárással ráadásul egyetlen orvosi látogatás során több tumor is kezelhető egyszerre.
Különösen jelentős előnye a nanorészecskék alkalmazásának, hogy jóval erősebb kemoterápiás szereket lehet vele a megfelelő helyre juttatni mellékhatások nélkül.