Mindenki hitt a becsületes akcióhősnek, de mint tudjuk: könnyebb utolérni a hantázó embert, mint a halott dínót.
Nagyot szaladt Dwayne "The Rock" Johnson T-rexe a napokban, miután az igazságosztó filmsztár egy félelmetes dinó koponya mellől jelentkezett be egy amerikai tv-showba az irodájából. A Szikla büszkén mesélt Stanról, minden idők egyik legépebben fennmaradt Tyrannosaurus rexéről, mire dinófan twitteresek feltúrták az internetet és kiderítették: Stan igazi nagyvad,
mert rekordáron, 31,8 millió dollárért kelt el
még 2020 októberében, elnyerve ezzel a valaha aukción eladott legdrágább fosszília címét. Csakhogy az is kiderült, hogy a boldog vevő soha nem fedte fel kilétét, ma sem tudja senki, ki simogathatja a 12 méter hosszú és 3,6 méter marmagasságú ősragadozó csontvázát.
Ezek után nem volt mit tenni, A Szikla töredelmesen bevallotta Instagram-oldalán, hogy bizony lódított, csak a koponya replikája ordít a szobájában. És megosztotta paleontológia krédóját, miszerint annyira szereti és tiszteli az őslényeket és annyira rajong a tudományág iránt, hogy ha valóban ő lenne a rejtélyes vevő, biztosan nem otthon tartaná a fenevadat, hanem beadná egy múzeumba, hogy a világon mindenki megcsodálhassa.
Stanra egy amatőr őslénykutató lelt rá még 1987-ben a dél-dakotai Buffalo város közelében, és nem Stan és Pan világhírű burleszkpáros soványabbik tagjáról, hanem a felfedezőről, Stan Sacrisról nevezték el a páratlan részletességű leletet. Egy Black Hills Institute nevű amerikai magánvállalkozás, amely kövületek feltárására, valamint eredeti fosszilis anyagok és múzeumi minőségű másolatok értékesítésére szakosodott, ezután több mint
300 ezer órát töltött a csontváz feltárásával,
majd Stan 1990-ben bejárta a világot és világsztár lett. Ők dobták piacra 2020 szeptemberében a Christie's aukcióházon keresztül, miután a régészvállalatot (tulajdonosi vita miatt) felszámolás fenyegette.
Dwayne Johnsonnak mindössze 11 és fél ezer dollárt (3,6 millió forint, plusz csomagolás és szállítás) kellett leszurkolnia Stan koponyájának élethű másolatáért. Így tesznek rajta kívül öten-tízen mások is minden évben. A Black Hills Institute egyik tulajdonosa szerint Stan koponyája az egyik legkelendőbb árucikkük.
Stan egyébként kemény legény volt a kutatók szerint. Vagy inkább tagbaszakadt leány? Merthogy nemét nem sikerült kideríteni. Mindenesetre 67 millió évvel ezelőtt randalírozott a kréta időszakban, és az ötven tonnás vadállat annyira féktelen volt, hogy több csontja is eltört, például a nyaka, és jó pár bordája is. Koponyáján pedig egy T-rex foggal megegyező méretű heg díszeleg, ami azt mutatja,
örökké zúgolódó, békétlen természete lehetett.
Becslések szerint összesen két és fél milliárd társa garázdálkodott a Földön (persze nem egyszerre) egészen 65 millió évvel ezelőttig, amikor, vélhetően a közép-amerikai Yucatan-félszigetnél becsapódó aszteroida le nem söpörte őket és társaikat a Föld felszínéről. Egyedül a madarak maradtak belőlük hírmondónak, és bármennyire lehangolóan hangzik is, de a tanyasi csirke lehet az ősi csúcsragadozó egyik legközelebbi mai rokona.
Mindenesetre a dínók figyelmeztetnek minket, és röhejesnek tartják, hogy az ember milyen serényen buzgólkodik azon, hogy kipusztítsa önmagát.
(Borítókép: A Tyrannosaurus Rex dinoszaurusz fosszilis csontvázát kiállítják a Christies aukciósház galériájában 2020. szeptember 17-én New Yorkban. Fotó: Spencer Platt / Getty Images)