Index Vakbarát Hírportál

Az első európai gluténjelző kutya magyar!

2022. május 10., kedd 05:55

A NEO Magyar Segítőkutya Közhasznú Egyesület képezte ki Európa első gluténjelző segítőkutyáját, GoFree-t, aki képes jelezni, ha egy ételben minimális mennyiségű glutén is található.

A gluténérzékenység, más néven cöliákia vagy lisztérzékenység egy autoimmun betegség, ami genetikai eredetű, kiváltója a gluténtartalmú étrend. Nem gyógyítható, de odafigyeléssel, diétával kezelhető. Ha ez nem történik meg, a beteg vékonybélbolyhai elpusztulnak és más gyomor-bélrendszeri betegségek is előfordulhatnak. A konkrét ok a gabonákban található fehérje, a glutén egyik összetevője, a gliadin, amire allergiás a szervezet.

A betegséget különböző tünetek jelezhetik, ilyen a krónikus hasmenés, étvágytalanság, fogyás, hasi fájdalom, vérszegénység, székrekedés, gyerekeknél a súly- és magasságnövekedés hiánya.

Hogy segít egy kutya?

Amerikában egy 13 éves kislány kapott néhány éve gluténjelző kutyát, Zeuszt, aki mindenhová kíséri, az iskolába is vele megy. Ha felemeli a mancsát, gluténszagot érez, és kifinomult szaglásával nemcsak az ételekből tudja azonosítani a liszt összetevőt, hanem samponokból, szappanokból is észleli.

Egy michigani nő súlyos gluténérzékenységben szenvedett, szinte semmit nem mert enni, amíg nem kapott egy gluténjelző kutyát, Willow-t. A kutya először egy vásárlás után jelezte, hogy nem gluténmentes kekszet vett: Willow otthon rátaposott a nő lábára, majd a táskájára is, hogy figyelmeztesse, nem szabad megenni a kekszet. Egy másik alkalommal a nő egy parkban eltávolodott a kutyától, és szúnyogriasztó spray-t fújt magára. Amikor visszament Willow-hoz, az egyből jelezte, hogy baj van: a szúnyogriasztó glutént tartalmazott. Az eset után 10 hétig beteg volt, és szteroidokat kellett szednie, de sokkal rosszabb is történhetett volna, ha nincs ott Willow, aki 95-98 százalékos pontossággal érzékeli a glutént.

GoFree, az első magyar gluténjelző kutya

Egy súlyosan gluténérzékeny 13 éves kislány anyukája régóta önkéntesként dolgozott a NEO Magyar Segítőkutya Közhasznú Egyesületnél, ami fogyatékos embereket segítő kutyákkal foglalkozik. A hallássérülteket, mozgássérülteket, vakokat támogató kutyák mellett vannak rohamjelző és terápiás kutyák is, de ételallergia-jelzők még nem voltak. Az anyuka ötlete volt, hogy Európában egyedülálló módon képezzenek ki gluténérzékelő kutyákat is! Egy menhelyi kutyára, GoFree-re esett a választás, majd a NEO és egy külföldi kiképző segítségével a kutya gluténjelző segítőként a kislány mellé került. A kutya a kiképzés során megtanulta, hogy a mancsával érintse meg a szennyezett ételt tartalmazó üveget, és teljes biztonsággal jelzi a glutén jelenlétét.

Egy segítőkutya kiképzése időigényes, és komoly anyagi ráfordítást is igényel, a költségeket támogatásokból és a befolyó személyi jövedelemadó 1% felajánlásokból fedezi az egyesület.

A kiképzés átlagosan 1,5-2 évig tart, 300 órányi képzés mellett 700 napnyi nevelőszülői ellátást kap egy-egy segítőkutya-jelölt. A képzés mellett költséget jelent a speciális, minőségi táp, az állatorvosi költségek is, ezeket mind mi fedezzük – de megéri, hiszen megfizethetetlen érzés látni, amikor újabb kerekesszékes vagy más fogyatékossággal élő ember lel segítő társára egy általunk képzett kutyában

– mondta el Mányik Richárd, az egyesület elnöke.

A NEO Magyar Segítőkutya Közhasznú Egyesület (NEO MSKKE) egy hallás-, látás-, mozgássérült-segítőkutya gazdákból álló alapítvány, amit 50 önkéntes segít aktívan. Egyik fő célja a fogyatékossággal élő emberek érdekképviselete és társadalmi beilleszkedésének elősegítése speciálisan képzett segítőkutyákkal. De fontosnak tartja a fogyatékos személyek mindennapjainak megismertetését, az integráció és esélyegyenlőség előmozdítását, a személyiség- és közösségfejlesztést. Eközben a felelős állattartásra is próbálják ráirányítani a figyelmet.

Rovatok