Egy január 9-én, hétfőn Észak-Európa fölé hulló űrszikla a kutatók szerint tűzgolyóként égett el a légkörben, mielőtt földet ért volna.
A kutatók úgy vélik, hogy az űrszikla, amely a külső aszteroidaövből származik, elégett, mielőtt becsapódhatott volna.
Anglia, Wales és Hollandia megfigyelői kedd este arról számoltak be, hogy hullócsillagot láttak az égbolton, amint átrepült a Föld légkörén. A fedélzeti kamerákkal, mobiltelefonokkal és speciális kamerahálózatokkal rögzített felvételeket elemezték a brit UK Meteor Network (UKMON) kutatói, akik úgy vélik, hogy a kőzet egyszerűen nem volt elég nagy ahhoz, hogy a földig érjen, így nem nevezhető meteoritnak.
A szilánk valahonnan a külső aszteroidaövből érkezett, és másodpercenként körülbelül 10 kilométeres sebességgel repült a Föld légkörébe, ami az ilyen kőzetek esetében meglehetősen lassú – írja a Natural History Museum.
Normális esetben a lassúság annak kedvezne, hogy a meteor a Földre zuhanjon, mivel azonban meglehetősen kicsi volt, körülbelül narancsméretű, és kevesebb mint száz gramm súlyú, úgy gondolják, hogy az anyagból semmi sem élte túl a légkörben tett utazást, így nagyon valószínűtlen, hogy bármi is lejutott volna a földre.
Az aszteroidaövből kilökődve a meteor több száz millió kilométert tett meg, mielőtt a Föld közelébe ért volna.
Január 9-én 20 óra körül észlelték, amint az Egyesült Királyság felett zuhan. A felvételek azt mutatják, hogy Oxford és Milton Keynes nyugati része felett haladt el, majd Northampton felé folytatta útját, ahol a tűzgömb körülbelül 35 kilométer magasságban megsemmisült.
Ha elég nagy lett volna, valószínűleg valahol Midlandsben landolt volna.