Tudósok több mint 1700, eddig ismeretlen vírusra bukkantak egy nyugat-kínai gleccser mélyén, amelyek akár 41 ezer évig is rejtve maradtak. Az Ohio Állami Egyetem kutatói által végzett kutatás aggodalmakat vet fel a jég olvadásának lehetséges következményeivel kapcsolatban, mivel az ismeretlen patogének felszabadulása jövőbeli pandémiákat okozhat. A felfedezés ugyanakkor fontos információkat nyújt a múltbeli klimatikus viszonyokról és a vírusok fejlődéséről.
A globális felmelegedés kapcsán már nem először hallhatjuk azt a figyelmeztetést, miszerint a hétköznapi életünk teljes átalakulása és a klímakatasztrófa mellett az olvadó jégsapkák és gleccserek miatt olyan vírusok okozhatnak pandémiát, amelyeket mindeddig még csak nem is ismert a tudomány.
Mindez pedig egyre valósabb fenyegetettségnek tűnik, hiszen a korábbi hasonló felfedezések után most több mint ezer új vírus találhattak kutatók egy olvadó gleccserben Kínában – tanulmányukat a Nature folyóiratban publikálták .
Tudósok ugyanis több mint 1700, eddig ismeretlen vírusra bukkantak egy nyugat-kínai gleccser mélyén. Ezek a vírusok egy 300 méter hosszú jégmagban maradtak fenn a Guliya-gleccserben a Tibeti-fennsíkon, így akár 41 000 évig is rejtve lehettek. Mindez amiatt kelthet igazán aggodalmat, mivel a jég olvadásával olyan patogének szabadulhatnak el, amelyek ismeretlenek a tudomány számára, és így potenciális veszélyt jelenthetnek, és akár a jövőben újabb világjárványt okozhatnak – írja a Daily Mail.
A jégmagot az Ohio Állami Egyetem kutatói fúrták ki, és kilenc szegmensre osztották, amelyek különböző klimatikus időszakokat képviseltek. Metagenomikai elemzés révén, amely a környezeti mintákból nyert genetikai anyag vizsgálatát jelenti, a tudósok azonosították és katalogizálták a vírustörzseket. Az elemzésük során jelentős mennyiségű új vírusinformációt találtak, amely sokkal nagyobb, mint amit korábban gleccserekről dokumentáltak.
A felfedezett vírusok kizárólag ősbaktériumok és baktériumok fertőzésére képesek, nem jelentenek közvetlen egészségügyi kockázatot az emberekre, állatokra vagy növényekre.
Mindez persze megnyugtatóan hangzik, mivel ezek az ősi vírusok nem jelentenek közvetlen veszélyt az emberi egészségre, tanulmányozásuk mégis értékes betekintést nyújt a Föld klimatikus történetébe és a mikrobiális közösségek fejlődésébe. A kutatók megfigyelték, hogy a vírus közösségek jelentősen változtak a klimatikus feltételek függvényében. Például a 11 500 évvel ezelőtti és a jelenlegi melegebb kor közötti átmenet során egy új vírusközösség alakult ki.
Ez arra utal, hogy kapcsolat lehet a klímaváltozás és a vírusok sokfélesége között.
Ezeknek az ősi vírusoknak a tanulmányozása nemcsak a múltbeli éghajlati viszonyok jobb megértését segíti elő, hanem arról is információt nyújt, hogy a mikrobiális közösségek hogyan reagálhatnak a jövőbeli környezeti változásokra. Ahogy a gleccserek a globális felmelegedés következtében olvadnak, a további kutatás elengedhetetlen a potenciális új patogének által jelentett kockázatok monitorozásához és kezeléséhez.
(Borítókép: Tibeti gleccser. Fotó: China News Service / Getty Images Hungary)