A NASA kutatói felfedezték a legnagyobb és legtávolabbi víztározót az univerzumban egy kvazár körül. Tömege a 140 milliárdszorosa az egész Földön lévő tengervíznek, és mellesleg egy óriási fekete lyuk is van a közelében.
A csillagászok egy hatalmas víztározót azonosítottak, amely egy több mint 12 milliárd fényévnyire lévő kvazár körül kering. A kvazár egy szupermasszív fekete lyuk közelében található, amely körülbelül 20 milliárdszor nagyobb, mint a mi Napunk.
A gigantikus víztározó a becslések szerint a Föld óceánjai térfogatának 140 billiószorosát tartalmazza. Nem lenne rossz tartalék, ha véglegesen beüt a vízhiány a Földön, noha kicsit messze van.
Az APM 08279 5255 jelű kvazár óriási energiát bocsát ki, ezer billió nap termelne ennyi energiát.
Matt Bradford, a NASA kutatója, azt mondta, a kvazárt körülvevő környezet rendkívüli a nagy vízmennyiség miatt, ami valószínűleg a világegyetem ősidejében is ott volt már. A tudósok először fedeztek fel vízmolekulákat ilyen nagy távolságban.
A kvazárokat több mint fél évszázaddal ezelőtt fedezték fel, és távoli galaxisok energetikai magjaiban találhatók, centrumukban szupermasszív fekete lyukak csücsülnek, amelyek elnyelik a környező anyagokat intenzív hőt generálva, és hatalmas energiát felszabadítva. Ez az energia minden hullámhosszon átível, így a kvazárok a világegyetem legfényesebb és legnagyobb energiájú objektumai.
A legújabb megfigyelések szerint a kvazárt körülvevő vízgőz több száz fényévnyire terjed ki. Ez a vízgőz a Tejútrendszer hasonló régióihoz képest szokatlanul meleg és sűrű.
Ötször melegebb és több százszor sűrűbb, mint a tipikus intergalaktikus gáz.
A tudósok más molekulákat is észleltek, szén-monoxidot például, ami a fekete lyuk táplálására alkalmas anyag meglétére utal.