Ausztrália megbüntette a NASA-t szemetelésért
1979-ben, amikor az amerikai Skylab űrállomás elért az életciklusa végére, a NASA-nak olyan problémával kellett szembenéznie, mint addig soha senkinek az emberiség történetében: egy 75 tonnás űrállomást kellett úgy visszavezetni a Föld légkörébe, hogy az óhatatlanul bekövetkező felrobbanása után maradó törmelék senkire ne essen rá. Bár mindent pontosan megterveztek és kiszámoltak, a Skylab roncsa a tervezettnél később szakadt szét, így a becsapódás sem ott történt meg, ahol szerették volna.
Az eredeti célpont Fokvárostól 1300 kilométerre délkeletre az Indiai-óceánon lett volna, biztonságos távolban minden lakott településtől, hajó- és repülőjárattól. A valóságban végül Ausztrália délnyugati csücske is kapott a maradványokból, és a látványos tűzijátékból. Személyi sérülés, komolyabb kár szerencsére így sem történt. Már nem tudni, hogy viccből, vagy mert tényleg ki akarták fizettetni a takarítás költségeit, a becsapódás után Esperance városkája 400 dolláros bírságot szabott ki az amerikai államra szemetelés címszóval. A büntetési csekket szabályosan elküldték a NASA-nak, ahol persze nem vették komolyan az egészet.
2009-ben egy kaliforniai rádiós műsorvezető a Skylab-évforduló alkalmából előtúrta a sztorit, és arra kérte a rádióhallgatókat, adják össze a büntetés összegét. Az adakozás percek alatt sikerrel zárult, és a California Highway Radio hivatalosan törlesztette a NASA harminc éves adósságát.
Esperance városa egyébként duplán jól járt a Skylabbel, ugyanis a becsapódás előtti napok médiafelhajtásában az egyik kaliforniai napilap, a San Francisco Examiner 10 ezer dollárt ajánlott fel annak, aki először visz be a szerkesztőségbe egy igazoltan a Skylab roncsaiból származó darabot. Ezt egy 17 éves Esperance-i srác, Stan Thornton zsebelte be, aki felkapott egy füstölgő fémlapot a házuk udvaráról, majd az első repülővel San Franciscóba utazott leadni azt.