A Vénuszon egy nap tovább tart, mint egy év
A Földön úgy számoljuk az év és a nap hosszát, hogy megfigyeljük a bolygó tengely körüli, és a csillaga körüli forgási idejét, és így van ez más bolygókkal is. A Föld 24 óra alatt fordul meg a tengelye körül, és 365 nap alatt kerüli meg a Napot.
Nem így a Vénusz. Az Uránuszt leszámítva ez az egyetlen bolygó a Naprendszerben, ami nem az óramutató járásával ellentétesen, hanem azzal megegyező irányban forog. Ha még nem lenne elég: a Vénusz hamarabb kerüli meg a Napot, mint hogy megfordulna a saját tengelye körül.
Mivel egy vénuszi nap 243 napig tart, egy év pedig 224,7-ig, a Vénuszon egy év gyakorlatilag rövidebb, mint egy nap.
Nem mintha ez az embert érintené: a bolygó felszínén lehetetlen életben maradni, mivel az átlaghőmérséklet 462 Celsius-fok. Ha valaki mégis ólommellényt húzna, hogy megnézzen egy vénuszi napkeltét és napnyugtát, a bolygó forgási iránya miatt azt látná, hogy a Nap nyugaton kel fel, és keleten nyugszik le – feltéve, hogy kivárja a 116,75 földi napig tartó vénuszi nappalt, hogy utána elkezdődjön a hosszú éjszaka.
A csillagászok nem tudják pontosan, hogy mi okozhatja a Vénusz furcsa forgási irányát, de feltételezik, hogy egy kisbolygó becsapódása billenthette ki a keringési pályájáról, még évmilliárdokkal ezelőtt.