Tényleg létezik az öregemberszag
Régi sztereotípia, hogy az öreg embereknek sajátos testszaguk van. Egy viszonylag friss kutatás szerint az előítélet nem alaptalan: az időseknek is épp olyan egyedi illatuk van, mint az új autóknak.
A tanulmányban a kutatócsoport különböző illatmintákat mutatott az önkéntes résztvevőknek: ezeket középkorú és idős emberektől gyűjtötték be. A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy az önkéntesek tudnak-e különbséget tenni a fiatal (20-30 éves), a középkorú (45-55 éves) és az idősebb (75-95 éves) emberek illata között. Nos, tudtak: a résztvevők azt mondták, hogy az idősek illata kevésbé intenzív és kevésbé kellemetlen, mint a fiatal vagy a középkorú embereké. Sőt, azt is meg tudták mondani, hogy melyik illat tartozhat az idős emberekhez.
De mi ennek az oka? A tanulmány szerzői azt írják, a természetes testszag az életkor előrehaladtával megváltozik, mivel a kémiai összetevői sem maradnak ugyanazok, és ezeknek már más az illata. Hasonló változásokat állatoknál is megfigyeltek; ennek valószínűleg az a célja, hogy kizárólag az illat alapján megállapítható legyen valakinek a kora.
Ez a fajta érzékenység nem szokatlan: a nők még arra is képesek, hogy szag alapján kiszűrjék a kankós férfiakat.