Pont az iróniának nincs írásjele⸮
Az irónia írásjel sajnos csak javasolt formája az irónia és a szarkazmus kifejezésének, sem az írott angol sem a magyar szövegekben nincs hivatalos iróniajel. Az irónia írásjelét főleg arra használják, ha a mondatot áttételesen kell érteni, vagy szarkazmusról van szó. Az iróniát egyébként a szóbeli közlésnél könnyű megkülönböztetni (kiderül a hangsúlyozásból, testbeszédből), ezért ugyanúgy írásjelet érdemelne, mint mondjuk a felkiáltás.
Maga az irónia szinte az emberi önkifejezéssel egyidős, más az ókori görög darabokban is voltak ironikus karakterek. A 17. századi írók között született meg először az igény arra, hogy a befogadókkal valahogy közöljék, ha épp ironikusan kell érteni valamit.
A legáltalánosabban elterjed megoldás a Ezt az 1580-as években Henry Denham által bevezetett angolul percontation pointnak nevezett írásjel és az úgynevezett iróniajel, amit Marcellin Jobard és a 19. századi francia költő Alcanter de Brahm használt. Ezek a gyakorlatban egy fordított, kicsit torzított kérdőjelet jelentenek.
Nem ők voltak az elsők, akik gondolkodtak a problémáról, és nem is ez az egyetlen létező írásjel (próbálkozások a 17. század óta voltak), de ez a jel terjedt el leginkább.
Sajnos a karakterkészletekben, operációs rendszerekben nem mindig van benne.
Windows 8-at használó olvasóink itt most az irónia jelét látják: ⸮
A többiek viszont csak egy négyzetet.
Így az irónia megértésére egyelőre nincs egyezményes megoldás. Esetleg még az Agymenők egyik részében szereplő szarkazmusjelből lehetne kiindulni: