A jakuzák már nem mernek fegyvert hordani
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
- A világ leghalálosabb kertjébe csak saját felelősségre és kísérővel lehet belépni
- 50 éves Lucy, a világ leghíresebb fosszilis popsztárja
- Jaj annak a férfinak, aki nem jól udvarol, megeszi a nő!
- Eljárt az idő a nyolc óra felett: négyórás az ideális munkanap
- A cikkcakkos tengerpartok az őrületbe kergetik a matematikusokat
Japánban a lőfegyverrel elkövetett erőszakos bűncselekmény gyakorlatilag nem létező fogalom. 2012-ben csupán 45 ilyen eset volt az országban, ebből 33 eset alvilági leszámolás volt, és csak 8 végződött halállal. Figyelembe véve, hogy Japánban 127,3 millióan laknak, gyanítható, hogy a félrenyelt mocsitól vagy a rosszul elkészített mérgező gömbhaltól nagyságrendekkel többen halnak meg évente, mint lövöldözés miatt. Minderről a szigorú fegyvertartási szabályozás tehet.
Japánban 122 515 regisztrált fegyvertulajdonos tart magánál összesen 246 783 lőfegyvert; ők csak a meglehetősen szigorú feltételek teljesülése után kaptak erre engedélyt. A hatóságok olyan keményen ellenőrzik őket, hogy ezerszer is meggondolják, érdemes-e belevágni.
A kisebb lőfegyverek tartását 1965-ben tiltották be Japánban. Az illegális fegyvertartást egyre szigorúbban büntették. Ez elsősorban a pisztolyokra és a gépfegyverekre vonatkozik; légpuskát és vadászfegyvert lehet tartani, de nem egyszerű megszerezni az engedélyt. Ehhez
- évente be kell vinni a kérdéses fegyvert felülvizsgálatra;
- teljesíteni kell egy drogtesztet;
- alapfeltétel a büntetlen előélet;
- orvosi vizsgálat kell, hogy felmérjék az illető fizikai és mentális épségét;
- lőtéren kell bebizonyítani, hogy a tulajdonos tud bánni a fegyverrel.
Ha ezek a feltételek nem teljesülnek, az illetőtől elveszik a fegyverét, de nem elég évente egyszer jól viselkedni. A rendőrök időnként meglátogatják a regisztrált fegyvertartók szomszédjait, és kikérdezik őket, hogy az illetővel nincsenek-e problémák. Ha valaki megpróbál csalni, évekre börtönbe kerülhet: egy idősebb férfi, aki már nem látott rendesen, három évet kapott, amikor meghamisította az orvosi papírjait, hogy megtarthassa a vadászfegyverét.
A pisztoly olyan, mint az időzített bomba
Az intézkedésnek pont az a célja, hogy csökkentse a lőfegyverrel való visszaélések számát. Ha nincs lőfegyver, nincs visszaélés sem. Egyszerű, nem?
Persze, nem a fegyverek ölik meg az embereket, hanem más emberek. A fegyverek csak megkönnyítik a dolgukat. Ezért tiltják őket Japánban, és ezért az a munkám, hogy elfogjam a fegyvereseket és lecsukassam őket. Általában még jóval azelőtt, hogy meghúzhatnák a ravaszt.
– mondta egy név nélkül nyilatkozó kantói nyomozó, aki több mint 25 éven át dolgozott fegyveres bűncselekményeken; ezeket jellemzően pisztolyokkal, puskákkal és kardokkal követték el.
A vadászok száma egyre csökken, és egyre kevesebb fegyver marad az utcákon. Mára csak a rendőrség és a jakuza birtokol lőfegyvereket Japánban. Viszont még a bűnözők sem szívesen hordanak magukkal pisztolyt, mert komoly büntetést kaphatnak érte.
Ma fegyvert birtokolni olyan, mint egy időzített bombát. Szerinted egy épeszű ember tart ilyet a házában?
– panaszkodott a Japan Times újságírójának a jakuza egyik tagja.
Az elmúlt húsz évben idáig fajult a helyzet: a bűnözők már jobban félnek a fegyvertartástól, mint a lövöldözéstől. Ez a folyamat akkor kezdődött, amikor 1997 karácsonyán letartóztatták a Jamagucsi-banda főnökét, Kuvata Kaneyoshit. Amikor feltartóztatták a konvojukat, és átkutatták a Mercedeseket, az egyik bandatagnál találtak egy pisztolyt. Kuvata ebben az esetben csak bűntárs volt (nem nála volt a pisztoly), mégis hét év börtönre ítélték. Az eset viszont precedenst teremtett a japán törvényhozásban:
A szigorú ellenőrzés nemcsak a bűnözőkre és a vadászokra terjed ki: a rendőröket legalább ilyen szigorúan ellenőrzik. Még azt is el akarják kerülni, hogy egyetlen töltény a bűnözők kezébe kerülhessen. Tűzharc esetén a rendőrök nem lőhetnek többet az előírtnál, és utána le kell adniuk a töltényhüvelyeket is.
Ha egy is hiányzik, a rendőrségen pánik tör ki.
– mondta a név nélkül nyilatkozó detektív, aki arról is felidézett egy sztorit, hogy a lövöldözéssel járó papírmunka miatt néha nem is vittek magukkal pisztolyt – még akkor sem, amikor a jakuzát ellenőrizték. Emiatt egyszer majdnem le is durrantotta a fejét egy fickó, aki a matraca mellett tartotta a pisztolyát – nála viszont nem volt ott a sajátja.
Egy bűnözőtől az ilyen reakció természetes, egy rendőrt viszont még halálában is elítélhetnek illetéktelen fegyverhasználatért. Néhány éve egy rendőr a szolgálati fegyverével lett öngyilkos. A pragmatikus japánok szerint ez nem rendeltetésszerű fegyverhasználat, tehát bűncselekmény. Az áldozat ellen még halálában is vádat emeltek, így demonstrálva, hogy még a holtak sem bújhatnak ki a fegyvertartásra vonatkozó törvények alól. Az ítélet másodlagos célja volt, hogy így szégyenítsék meg az illető családját. Ez túlzásnak tűnhet, de Japánban bevett gyakorlat: a vonat elé ugró öngyilkosok családját utólag rendszeresen megbírságolják, mert az elhunyt fennakadást okozott a tömegközlekedésben.