Ki nem találná, miért találták fel a forgóajtót
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
- A világ leghalálosabb kertjébe csak saját felelősségre és kísérővel lehet belépni
- 50 éves Lucy, a világ leghíresebb fosszilis popsztárja
- Jaj annak a férfinak, aki nem jól udvarol, megeszi a nő!
- Eljárt az idő a nyolc óra felett: négyórás az ideális munkanap
- A cikkcakkos tengerpartok az őrületbe kergetik a matematikusokat
A forgóajtó remek találmány, a statisztikák szerint sokkal hatékonyabb mint a hagyományos ajtó, és rengeteg energiát takarít meg az épületnek, ahová beszerelik. Ennek ellenére az emberek nagy része nem szereti használni. Ennél is érdekesebb, hogy mi vezetett a feltalálásához.
A forgóajtót egy Theophilus Van Kannel nevű amerikai mérnök találta fel, a szabadalmat 1888-ban kapta meg rá. Nem mondhatni, hogy instant bombasiker lett az első darabot csak 11 évvel később állították üzembe New Yorkban, a Times Square egyik éttermében, a Rector's-ban. Aztán gyorsan divatba jött a városban, a 20. század elejének felhőkarcoló-építési lázában szinte minden sokemeletes, nagy forgalmú épület ilyen bejáratot kapott.
A forgóajtó valójában nem teljesen Van Kannel ötlete volt, valójában egy német feltaláló, bizonyos H. Bockhacker már 1881-ben szabadalmaztatott egy hasonló ajtót Németországban, ezt fejlesztette tovább Van Kannel. A forgóajtó előnyei számosak, például:
- csendes a működése, és az utcai zaj sem jön be rajta,
- nagyrészt kiszűri az esőt, havat, port,
- egyszerre lehet ki- és bemenni rajta,
- kevésbé szökik ki rajta a benti meleg a szabadba, mint egy hagyományos ajtónál, így energiatakarékos is.
Van Kannel számára azonban ezeknél sokkal fontosabb volt, hogy nem kell udvariasan kinyitni és tartani a nők előtt. A feltaláló rühellte az udvariaskodást, a lovagiasságot, a ki-engedi-előre-a-másikat etikettet, és direkt olyan megoldást választott, ami ezeket mind feleslegessé teszi. Nem járt sikerrel, az etikett hamarosan előállt a forgóajtó-használatra is udvariassági szabályokkal, miszerint a férfinak kell előremenni, és erős karjaival beindítani az ajtó forgását, hogy a mögötte belépő nőnek ne kelljen megerőltetnie magát.
Van Kannel cége, a forgóajtókat gyártó International Revolving Door Company egyébként a mai napig létezik. A feltaláló már nem élte meg a legnagyobb forgóajtó-botrányt, amikor egy kigyulladt bostoni éjszakai bárban 500-an haltak meg, mert a pánikban menekülő tömeg nem tudott elég gyorsan kijutni a forgóajtón. Azóta előírás minden forgóajtó mellé hagyományos ajtókat is építeni gyors evakuálás esetére.