További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
- A világ leghalálosabb kertjébe csak saját felelősségre és kísérővel lehet belépni
- 50 éves Lucy, a világ leghíresebb fosszilis popsztárja
- Jaj annak a férfinak, aki nem jól udvarol, megeszi a nő!
- Eljárt az idő a nyolc óra felett: négyórás az ideális munkanap
- A cikkcakkos tengerpartok az őrületbe kergetik a matematikusokat
Mi az egér kedvenc étele? Hát a sajt - vágja rá erre mindenki, aki látott legalább egy Tom és Jerry-epizódot, vagy csak simán emlékszik arra, mit tanítottak neki a témában a szülei gyerekkorában. Valójában azonban tetszőleges kisállatboltos, rágcsálóirtó, vagy hobbi-egértartó, vagyis bárki, aki napi kapcsolatban van egerekkel, meg tudja erősíteni, hogy az állatoknak annyira nem a kedvencük a sajt, hogy tulajdonképpen csak akkor eszik meg, ha nagyon nincs más. De akkor hogyan terjedt el ez a tévhit, és miért olyan erős ma is, hogy egy egérfogót automatikusan úgy képzelünk el, hogy egy szelet sajt van a csapda közepén?
Persze nem csak anekdotikus bizonyíték van arra, hogy az egerek nem szeretik a sajtot, brit kutatók 2006-ban komoly tudományos kísérletekkel bizonyították ezt. Mint a kutatásaikból kiderült, az egerek leginkább a magas cukortartalmú ételeket szeretik, így a gyümölcsökre és magvakra indulnak be leginkább. (Ebből adódóan a legjobb egérfogóba való csali egy kocka étcsokoládé.) A sajtok többségének erős illata van, az egereknek pedig nagyon kifinomult a szaglásuk, már csak ezért is idegenkednek a sajttól. Persze, mivel az egér alapvetően mindenevő, a sajtra is ráfanyalodik, ha nincs más, ahogyan megeszi akár az elpusztult rovarokat, vagy a papírt is.
De vajon honnan ered az egér és a sajt barátságának legendája? Az biztos, hogy a sztori régebbi, mint a Tom és Jerry, hiszen több száz éves árbrázolásokon is látni a nagy guriga sajt lyukaiból kikandikáló egereket, sőt, a híres római filozófus, Seneca a Luciliusnak írt leveleiben azzal a példamondattal elmélkedik a szillogizmusokról, hogy "az egér sajtot eszik".
A legvalószínűbbnek az az elmélet tűnik, hogy miután az ember megtanult sajtot készíteni (ez nagyjából 5000, más források szerint akár 8-10 ezer évvel ezelőtt lehetett), rájött, hogy azt úgy kell tárolni, hogy levegőzzön. Ezáltal sokkal jobban elérhető volt az egerek számára, mint a zsákokban vagy cserépedényekben elzárva tartott gabona, vagy a plafonról lelógatott sózott húsok. Mivel a választási lehetőség az évszázadokkal ezelőtti kamrákba bejutó egerek előtt az éhezés, vagy a büdös és rossz ízű sajt volt, nyilván az utóbbit választották, elődeink pedig ebből levonták a következtetést, hogy az egerek odavannak a sajtért. Ezt később átvették a mesekönyvek illusztrációi, a karikatúrák, végül a rajzfilmek.
(Részlet a Spektrum műsorából.)