Tokiót egy föld alatti templom védi az árvíztől
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
Japánban, a Tokió melletti Kaszukabe városában található a világ legnagyobb földalatti árvízelterelő rendszere. Bár az “árvízelterelő rendszer” nem hangzik különösebben szexin, maga az építmény elég elképesztő látvány: amellett, hogy a japán mérnöki teljesítmény remeke, úgy néz ki, mint egy gigantikus posztapokaliptikus templomcsarnok.
Tulajdonképpen egy hatalmas esővíz-elvezető csatornarendszerről van szó. Öt aknából, egy tartályból és egy ezeket összekötő csatornából áll. És mindegyik óriási: a henger alakú aknák 70 méter magasak és 30 méteres az átmérőjük, a csatorna pedig 10 méter átmérőjű. A sportcsarnok méretű tartályt 59 betonoszlop tartja, ezek 18 méter magasak és egyenként 500 tonnát nyomnak.
Az óriási építményre a szigetország sajátos földrajza miatt van szükség. A hosszúkás sziget 75 százalékát elfoglaló magas hegyekből rengeteg folyóvíz zúdul le, ami egy nagyobb esővel felturbózva könnyen eredményezhet áradásokat. Ilyenkor kezd munkába az árvízvédelmi rendszer. Az aknák összegyűjtik a felesleges vízmennyiséget, amely az ötven méter mélyen és 6,3 kilométer hosszan tekergő összekötő csatornán át eljut az oszlopos tartálycsarnokba.
Ennek a feladata a bezúduló víztömeg lefékezése és tárolása, de nagyon sokáig nem kell tartogatnia, mert a rendszer másodpercenként 200 köbméter – egy 25 méteres medencényi – vizet tud elvezetni az Edo folyóba. Az ehhez szükséges 78 nagy teljesítményű vízelvezető szivattyút egy-egy gázturbina hajtja.
A csatornarendszert 1992-ben kezdték el építeni, és 2009-ben készült el. Évente átlagosan hét alkalommal használják, ezeken az időszakokon kívül a víz helyett a turisták öntik el.
(A Ma is tanultam valamit rovat java sok új tartalommal megjelent könyvben is, az Index grafikusainak illusztrációival, ide kattintva tud belelapozni.)