Az USA ötven éve elvesztett egy atombombát
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
- A világ leghalálosabb kertjébe csak saját felelősségre és kísérővel lehet belépni
- 50 éves Lucy, a világ leghíresebb fosszilis popsztárja
- Jaj annak a férfinak, aki nem jól udvarol, megeszi a nő!
- Eljárt az idő a nyolc óra felett: négyórás az ideális munkanap
- A cikkcakkos tengerpartok az őrületbe kergetik a matematikusokat
Bárkivel előfordul, hogy elhagy ezt-azt. Elkeveredik egy papírfecni, ott marad a kocsmában a pulóver, rosszabb esetben a kulcs is elvész néha-néha. Atombombát valamivel ritkábban szokás elhagyni, már csak a mérete és a tömegpusztító jellege miatt is. De azért ez se példa nélküli.
1958. február 5-én egy B-47-es bombázó elejtett egy bő három tonnás atombombát a Tybee-szigetnél, amikor összeütközött a légierő egy másik gépével, egy F-86-os vadászrepülővel egy gyakorlat során. Az utóbbi pilótája nem látta a radarján a bombázót, ezért ereszkedés közben közvetlenül beleszállt.
Kövessen minket a Facebookon is!
Az ütközésben mindkét gép súlyosan megsérült. Howard Richardson, a B-47-es pilótája attól tartott, hogy a bomba leszállás közben szabadulna el, ezért úgy döntött, megelőzi a nagyobb bajt, és inkább a vízbe dobja. Ezután gond nélkül le is tudta tenni a gépet a légierő Savannah melletti Hunter Légibázisán. Az F-86-os pilótája is megúszta, sikerült katapultálnia, és egy mocsárban landolt.
A haditengerészet két hónapon át kutatott az elveszett bomba után, de végül feladták, és ma már azt javasolják, bárhol is legyen, a legbiztonságosabb háborítatlanul ott is hagyni. Egy 2001-es jelentés szerint, ha a bomba még mindig épségben van, kicsi az esélye, hogy veszélyes nehézfémek kerüljenek belőle a környezetbe. A légierő szerint robbanásveszély sincs, amíg a bombát békén hagyják – és a hangsúly a békén hagyáson van, mert azt a jelentés is elismeri, hogy ha amatőr kincsvadászok belebotlanának, könnyen fel is robbanhat. Bár egy 1966-os kongresszusi irat szerint az elvesztett bomba uránt és plutóniumot is tartalmazó, komplett fegyver volt, a légierő és a pórul járt B-47-es nyugdíjas pilótája is cáfolja, hogy lett volna benne plutónium.
A környék lakói közül persze nem mindenkit hagy nyugodni, hogy egy atombomba lapul a közelben. Egy visszavonult vadászpilóta például 2004-ben magas sugárzást mért Savannah partjai közelében. A kormány meg is vizsgálta a helyzetet, de arra jutottak, hogy a mért értékek a környék természetes adottságai alapján teljesen normálisak.
Milyen tanulságot lehet mindebből levonni?
- Ha Savannah partjainál jár, figyeljen oda, mit rugdos a víz alatt strandolás közben.
- Ha van egy atombombája, vigyázzon rá jobban, az ég szerelmére!
(A Ma is tanultam valamit rovat java sok új tartalommal megjelent könyvben is, az Index grafikusainak illusztrációival, ide kattintva tud belelapozni.)