Ma lassabbak a teherhajók, mint 130 éve a vitorlások
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
- A világ leghalálosabb kertjébe csak saját felelősségre és kísérővel lehet belépni
- 50 éves Lucy, a világ leghíresebb fosszilis popsztárja
- Jaj annak a férfinak, aki nem jól udvarol, megeszi a nő!
- Eljárt az idő a nyolc óra felett: négyórás az ideális munkanap
- A cikkcakkos tengerpartok az őrületbe kergetik a matematikusokat
A vasút évszázados fejlődése egyre tisztább, pontosabb, olcsóbb és gyorsabb járatokat eredményezett. Egy mai személyautó száz kilométert megy annyi benzinnel, amennyit egy ötvenes évekbeli Plymouth egy gázfröccsel elpárologtatott a kipufogóján át. Az évezredes múltra visszatekintő hajózásban is történt egy s más (a gályarabok leselejtezése, Nemo kapitány, a jetski), de egyvalamit nem sikerült fokozni: a sebességet. Annyira nem, hogy
Ez nem a hajógyártók bénázása, hanem tudatos megfontolások miatt alakult így. A 2009-es gazdasági válság és a klímaváltozás miatti aggodalmak hatására több szállítmányozási cég döntött úgy, hogy átállnak a slow steamingre, vagyis a lassú hajózásra; ezzel üzemanyagot spórolhatnak meg, de tovább tart az út. A szabványos utazósebességet a slow steaming huszonöt csomóról húszra csökkentette, de egyes cégek még ennél is tovább mentek: ők a super slow steamingre esküsznek, és 12 csomós sebességgel hajóznak.
Igen, az 22,2 kilométeres óránkénti sebesség. Egy bicikli lehagyná, ha lehetne tekerni a vízen! Lassan tényleg elérjük a XIX. századi átlagsebességet. Az 1850-es években egy átlagos amerikai vitorlás 14-17 csomóval haladhatott, a rekorderek pedig 22 csomós sebességet érhettek el.
A Maersk a világ legnagyobb hajózási cége, több mint 600 hajóból álló flottájuk van. A dízelmotorjaikat úgy alakították át, hogy meghibásodás nélkül tudjanak szuperlassan haladni. Az új motorokkal 30 százalékkal csökkentették a károsanyag-kibocsátást és az üzemanyagköltséget.
Erre nagy szükség is van: a cég legnagyobb hajója, az Emma Maersk az átalakítás előtt naponta 300 tonna üzemanyagot fogyasztott, és ezer tonna szén-dioxidot okádott a légkörbe. (Nem elírás: egy liter nyersolaj elégetésével 3,15 kilogramm szén-dioxid képződik.) Ez több szennyező anyag, mint amennyit a világ 30 legalacsonyabb kibocsátású országa állít elő.
Hát ezért késik a csomagja Kínából, hacsak nem légipostán rendelte. A repülőgépek üzemanyagára egyébként sokkal szigorúbb szabályozások vonatkoznak, mint a hajókéra; a levegő tisztaságát mindenki észreveszi, de a teherjáró hajók útvonaláról viszonylag kevesen vesznek vízmintát. Pedig elborzasztó lenne az eredmény, mert a hajók motorjait a legócskább bunkerolajjal hajtják; ahhoz képest a chemtrail kész szenteltvíz.