Albert Einstein majdnem Izrael elnöke lett
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
- A világ leghalálosabb kertjébe csak saját felelősségre és kísérővel lehet belépni
- 50 éves Lucy, a világ leghíresebb fosszilis popsztárja
- Jaj annak a férfinak, aki nem jól udvarol, megeszi a nő!
- Eljárt az idő a nyolc óra felett: négyórás az ideális munkanap
- A cikkcakkos tengerpartok az őrületbe kergetik a matematikusokat
Izrael államot 1948. május 14-én alapították meg; a zsidó állam ekkortól vált független nemzetté a brit fennhatóság alatt álló Palesztina területén. Ezután azonnal kitört az első arab-izraeli háború; nagyjából egy évig tartott, mire elrendelték az első tűzszünetet, és kijelölték a zöld határt. Eközben Cháim Weizmann, az ország első elnöke 1949. február 17-én letette az esküjét, és alig egy évvel az államalapítás után Izrael az ENSZ tagállama lett.
1952 novemberében Weizmann meghalt. A korábbi miniszterelnök, David Ben Gurion úgy döntött, hogy az Egyesült Államokban élő Albert Einsteint kéri föl az ország következő elnökének. A washingtoni izraeli követség levelet küldött Einsteinnek a Princetonra.
Az 1952. november 17-én keltezett levélben Abba Eban izraeli diplomata tolmácsolta Ben Gurion üzenetét. Eszerint szívesen látták volna Einsteint az ország elnökeként; arra kérték, fogadja el az ajánlatot, hogy a Knesszet, az egykamarás izraeli parlament is jóváhagyja a jelölést.
Ha elfogadja az ajánlatot, Einsteinnek Izraelbe kellett volna költöznie, természetesen teljes jogú állampolgárként. A levélben azt is felajánlották neki, hogy teljes döntési szabadság mellett folytathatja a tudományos kutatást. (Amiből az izraeliek alighanem rengeteget profitáltak volna.)
Einstein végül nem fogadta el a felkérést. A válaszlevelében így indokolta a döntést:
Érdekes elmélázni rajta, hogy Einstein milyen politikus lett volna. A rá jellemző távlati gondolkodás és a racionalista szemlélet alighanem kiváló stratégává tették volna, de a történelem menetének megfordításához már kevés ideje lett volna. Alig három évvel később, 1955. április 18-án halt meg.