A kamuváros, amiből valóság lett
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
Agloe egy egészen apró amerikai kisváros, New York államban van, nem messze Scrantontól, amit onnan ismerhet mindenki, hogy itt játszódik az Office című zseniális vígjátéksorozat amerikai verziója. Agloe az 1930-as években került fel a térképre, és évtizedekig ott is maradt. Egy időben a Google Mapsen is ott volt, aztán eltűnt, aztán most megint ott van.
Csak éppen a valóságban nem létezett sosem. Vagy csak félig-meddig.
Térképészek között régi trükk, hogy a térképeiket úgy védik meg a másolástól, hogy csapdákat helyeznek el rajta. Ezek általában a valóságban nem létező utcák vagy helységek, amelyek annyira isten háta mögöttiek és jelentéktelenek, hogy senkinek nem tűnik fel, hogy csak papíron léteznek. Viszont ha egy kiadó netán úgy akarná megspórolni a térképkészítéssel járó rengeteg melót, hogy egyszerűen lemásolja a konkurencia térképét, azzal lemásolja a kamu bejegyzést is, és rögtön bizonyítékot szolgáltat saját maga ellen a lopásra.
Agloe is egy ilyen jogi csapdából született szellemváros, a General Drafting Co. nevű kiadó térképeire csempészte fel a cégvezető Otto G. Lindberg, és az asszisztense, Ernest Alpers, a kamuváros neve a neveik kezdőbetűinek megkeveréséből áll. Ez valamikor a 30-as években történt, és két évtizedet kellett várni, hogy valaki belesétáljon a csapdába: egy konkurens cég, a kor egyik legnagyobb térképkiadója, a Rand McNally New York-térképén tűnt fel a város, pont ott, pont olyan néven, ahogy a csalit a General Draftingnél elhelyezték.
A cég ügyvédeinek lelki szemei előtt már a zsíros kártérítés lebegett, amikor megjelentek a Rand McNally főhadiszállásán, a saját térképüket, és azon a kamuvárost mutogatva. Valószínűleg alig bírták visszafojtani a röhögést, amikor meghallották a védekezést, miszerint ott tényleg van egy kisváros, a térképészek a saját szemükkel látták, amikor a kutatómunkát végezték az új térképhez. És talán még ennél is jobban meglepődhettek, amikor kimentek a helyszínre, és egy sima földútnak kellett volna lennie, tényleg ott volt egy épület, rajta a felirat, Agloe General Store, vagyis agloe-i vegyesbolt.
Mint kiderült, a tulaj Roscoe városához közel, a 206-os út mentén akart boltot nyitni, és úgy találta a helyet, hogy egy benzinkúton vett egy térképet, és azon kinézte a városhoz legközelebbi kereszteződést. A térkép pont a General Draftingé volt, és így az szerepelt rajta, hogy ott van Agloe városa. Bár a valóságban nem volt ott semmi, a boltot logikusnak tűnt Agloe-ról elnevezni. És amikor a konkurens cég térképészei arra jártak, számukra szintén logikusnak tűnt, hogy ha látnak egy agloe-i vegyesboltot, a térképre írják rá, hogy ott van Agloe.
A bolt hamarosan tönkrement, nem véletlenül, hát éppen azért oda rajzolták Agloe-t eredetileg, mert úgy általában a kutya sem járt arra. Ennek ellenére a különféle térképeken egészen az 1990-as évekig szerepelt a város, túlélve magát a térképes céget is, ami kitalálta. Egy ideig még a Google Mapsen is fenn volt, aztán törölték, aztán újra visszatették turistalátványosságként. Az amerikai Földrajzi Nevek Információs Rendszere nem hivatalosan létezőként tartja számon.