Vannak, akik sikítva menekülnek az epertől
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
Vannak emberek, akik sikítva menekülnek, ha meglátnak egy epret, mások ugyanolyan undort éreznek egy répa láttán, mintha pók mászott volna a szemük elé. A gyümölcs- és zöldségfóbiákról ritkán beszélünk, általában a legfurcsább fóbiákat felsoroló cikkekben találkozhatunk velük.
Pedig léteznek emberek, akik rosszul lesznek a zöldségektől vagy gyümölcsöktől – és nemcsak megenni nem tudnak egy-egy ételt, hanem ránézni, megérinteni, elmenni mellette a boltban. A jelenséget tudományosan fruchtophobiának hívják, amikor valaki a gyümölcsöktől retteg, és lachanophobiának, amikor zöldségektől. A gombafóbiát mycophobiának hívják, a fokhagymától rettegők az alliumphobiások. De még arachibutyrophobia is létezik – az ebben szenvedők attól félnek, hogy a mogyoróvaj a szájpadlásukhoz tapad.
A fóbia definíciója szerint indokolatlan félelem meghatározott tárgyaktól, helyzetektől. A fóbiában szenvedő is tisztában van azzal, hogy indokolatlan a félelem, de nem tud tenni ellene.
Amikor valaki meglátja fóbiája tárgyát – mondjuk egy epret –, produkálja az összes tünetet: megemelkedik a vérnyomása, kényelmetlenül érzi magát, egész teste reagál, menekülne a gyümölcs elől. Ha nem kezelik, a fóbia annyira elhatalmasodhat, hogy például a zöldségfóbiában szenvedő a boltokba sem tud bemenni, hiszen szinte mindegyikben van zöldséges stand. A paradicsomfóbiás rá se tud nézni a pizzára, a csirkefóbiás messzire kerüli a KFC-t, a gyümölcsfóbiást pedig egy szilvával is meg lehet kergetni.
Ételfóbiák a lehető legkülönbözőbb okok miatt alakulhatnak ki, leggyakrabban valamilyen élmény a kiváltó ok. Ha valamilyen étellel sokszor találkozunk negatív helyzetben, kialakulhat a fóbia – például egy gyerekkori ételmérgezés egész életre kihathat, és az is, ha az óvodás gyerekbe erőszakkal tömik a sóskát.
Az ételek állagával kapcsolatban is kialakulhatnak fóbiák. Léteznek rágós ételek miatt öklendezők, mások a túlérett banánra reagálnak borzongással. A gyümölcsökben, zöldségekben lévő magok is lehetnek a fóbia kiváltó okai, ha valaki attól retteg, hogy ezeket lenyelve a mag kicsírázik. Megint másokat a növényekben lévő kukacok riasztanak el a fogyasztásuktól.
Általánosságban nézve az ételfóbiák modern fóbiák. A kutatók gyakran kötik ahhoz, hogy az emberek már nem a termelőhely közelében élnek, nem látják, nem tudják, hogyan termesztik a zöldségeket, gyümölcsöket.
Az Egyesült Államokban van arányaiban a legtöbb ételfóbiás, de a modern ételfóbiák Franciaországban alakultak ki. Louis Pasteur az 1870-es években fedezte fel, hogy számos komoly betegséget apró organizmusok okoznak, mint a mikrobák, baktériumok. Kutatómunkájával Pasteur milliók életét mentette meg, egyik nem várt mellékhatása pedig az emberekben kialakuló ételfóbia lett. Persze hosszú út vezetett Pasteurtől a fóbiákig. Hosszú évtizedek munkája kellett hozzá, a zsír, cukor, só veszélyeiről harsogó tanulmányok, illetve ezek néhány évenkénti cáfolatai. Valamint az olyan statisztikák és felfedezések, hogy az egyszerű házilégy milyen baktériumokat hordoz, és hány amerikai halálát okozza. Az ételfóbia – mint a legtöbb fóbia – pszichoterápiával kezelhető.