Akkor most a monte-carlói kaszinó Monacóban van?
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
A világ második legkisebb állama – a legkisebb a Vatikánváros, amiről köztudomású, hogy nem a horizontális, hanem inkább a vertikális kiterjedésre gyúr – a francia Riviérán elterülő, vagy inkább meghúzódó, Franciaország és a Földközi-tenger közé ékelődött Monaco. Amit a magyarok, vagy talán a monacóiak kivételével az egész emberiség fele biztosan Monte-Carlónak ismer, mi már csak a Neoton Família miatt is. De mi ennek az oka, és akkor melyik micsoda pontosan?
Mindennek az alapja, hogy még egy mindössze 1,93 négyzetkilométeren fekvő, csupán 36 ezer ember által lakott városállam sem tud olyan kicsi lenni, hogy ne tagozódjon majdnem annyi részre, mint a progresszív, modern magyar baloldal.
Hogy mennyire borzalmasan kevés is ez az 1,93 négyzetkilométer? A harmadik legkisebb területű magyar község, a Zalában lévő Csertalakos (lakosainak száma 2014-es adatok szerint 27 fő) 1,99 négyzetkilométeren fekszik, vagyis hatvanezer négyzetméterrel már nagyobb is, mint a teljes városállam. Hogy a korszellemnek megfelelő összehasonlításról se feledkezzünk el: mivel a nagyobb méretű futballpályák nagyjából tízezer négyzetméteresek (bár a jellemző méret 6-8 ezer négyzetméter, de most egyszerűbb a legnagyobbal számolni) Monaco területe nagyjából 193 futballpályányi, a harmadik legkisebb magyar településé 6 futballpályányival több. (De a 36 ezer fő sem sok: annyi, mint Salgótarján lélekszáma, igaz, a nógrádi megyeszékhely 100 négyzetkilométeren fekszik, vagyis Monacóban ötvenszer sűrűbben élnek).
No de a lényeg, hogy Monaco hiába a világ legkisebb és legsűrűbben lakott városállama – ahol annyi létjogosultsága sincs a vidékfejlesztésről beszélni, mint Mészáros Lőrinc ellen közbeszerzésen indulni –, mégsem egységes. Közigazgatásilag öt részre oszlik: Monaco-Ville, Fontvieille, Moneghetti, La Condamine és Monte-Carlo kerületekre. Ez utóbbi a városállam egyik lakó- és üdülőövezete (a hozzá hasonló lakóterület Monaco-Ville, a tengerbe nyúló sziklatömbön fekvő városrész). Vagyis Monte-Carlo szigorú értelemben nem Monaco szinonimája, hanem egyik városrésze – igaz, elvileg Pest sem Budapest szinonimája, hanem csak egyik része, mégis az ember vidékről sosem Budára vagy Budapestre megy, csak Pestre.
De azért sem meglepő, hogy sokak szemében Monte-Carlo az Monacóval egyenlő, mert ez a városállam legismertebb része, itt van a 154 éves Monte Carlo Casino, ami a város legismertebb kaszinója (de általában is a monte-carlói városrész számít Európa kaszinó- és szerencsejáték-központjának). Az 1,93 négyzetkilométeres városállamból Monte-Carlo 0,61 négyzetkilométer, vagyis 610 000 négyzetméter, tehát nagyjából 61 focipálya terület. De ha már foci: a város(állam) csapatát nem véletlenül AS Monacónak és nem mondjuk AS Monte-Carlónak hívják, a klub bázisa, a II. Lajos stadion a Fontvieille-i városrészben van.
Viszont a Forma-1-es Monacói Nagydíjat nagyrészt a monte-carlói városrészben futják (futamok már 1929 óta vannak, az F1-mezőnyben az 1950-es indulás óta), vagyis akár Monte-Carlo Nagydíj is lehetne a neve. Ugyanakkor a raliversenyzőknek Monte-Carlo-ralit rendeznek – a Monacói Automobil Klub szervezésében –, miközben annak a versenynek egyes szakaszait nem Monte-Carlóban, hanem a városállam más részeiben, illetve a francia Riviérán és Franciaországhoz tartozó hegyekben futják.
Tudják, azokban a hegyekben, amelyekből az út a lejtőn egyre lejjebb száll, és ott mint régen elvarázsolt vár, a mesevilág... És itt át is adom a szót a korábban már említett Neoton Famíliának, amely Monte-Carlo című dalát, ha alapos tartalomelemzésnek vetjük alá, valójában valószínűleg Monacóról írta.