A legsúlyosabb arcok nem kokaint szívnak, hanem skorpiót
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
- A világ leghalálosabb kertjébe csak saját felelősségre és kísérővel lehet belépni
- 50 éves Lucy, a világ leghíresebb fosszilis popsztárja
- Jaj annak a férfinak, aki nem jól udvarol, megeszi a nő!
- Eljárt az idő a nyolc óra felett: négyórás az ideális munkanap
- A cikkcakkos tengerpartok az őrületbe kergetik a matematikusokat
A külső szemlélő számára minden drogos szubkultúra furcsának tűnhet. Fesztiválokon ecstasyzó fiatalok? LSD-ző pszichonauták? Meth-függő homoszexuálisok? Füvező... na jó, a füvezés lassan nem szubkultúra lesz, hanem globális trend. De gondoljunk róluk akármit is, a felsorolt csoportok kedves és bohém arcok a világ legbetegebb drogos szubkultúrájához, a hajber-pahtunhvai skorpiószívókhoz képest.
Pakisztánban évtizedes hagyománya van a skorpiószívásnak, de a helyi sajtóbeszámolók szerint csak az utóbbi években vált ismét felkapottá. Hogy más drogokhoz hasonlóan nem terjedt el nyugaton is, annak két oka van. Az egyik, hogy skorpiót kell hozzá szerezni, de azokból a nyugati világban – szerencsére – elég kevés van. A másik, hogy a skorpiószívás, istenítsék bárhogy a hatásait a fogyasztók, tényleg komoly egészségügyi kockázatokkal jár.
A pandzsábi Matani környékén rengeteg a napsütés és a sivatag – és ennek következtében a skorpió is. Az elkapott állatokat megölik, kiszárítják a napon, majd tűzre vetik és elszívják. Mivel a hatóanyagot, vagyis a skorpió mérgét az állat farka tartalmazza, néhányan a kiszárított farkat törik össze, majd hasissal, dohánnyal vagy marihuánával keverve cigarettát sodornak belőle.
Egy Afganisztánban dolgozó szociológus, David MacDonald elmesélte, hogy egy barátja ismert egy skorpiófüggő pakisztáni szmókert. Az illető arca betépés után égővörössé vált, és láthatóan teljesen kiütötte magát, de élénk és éber volt. A kábulat úgy 10 órán át tart; ebből az első hat inkább kellemetlen, de a szervezet idővel alkalmazkodik a méreghez, és a kín gyönyörbe csap át.
A 74 éves Sonbat Khan a hatvanas években szokott rá a skorpiószívásra. Úgy rákapott, hogy ha nem talált elszívni való skorpiót a környéken, képes volt elmenni érte egész Afganisztánig. Mint elmondta, ez a legrosszabb fajta függőség volt. Később átszokott az ópiumra és a heroinra, de szerinte ezek is csak pótszerek lehetnek a skorpiószívás mámorához képest.
A szakértők szerint a skorpióméreg súlyos agykárosodást okozhat az embernél. Az alvási és evési rendellenességeken, illetve a hallucinációk állandósulásán túl a rövid és hosszú távú memóriát is tönkreteszi. A függőség mégis olyan méreteket öltött, hogy Hajber-Pahtunhva tartományban törvényben akarják megtiltani a skorpiószívást. A szomszédos Indiában egyesek 150 rúpiát fizetnek egy adagért, ráadásul ők nem is szívják, hanem az élő állattal szúratják magukat. Állítólag a méreg kiválóan felerősíti az ópium nyugtató hatását – más kérdés, hogy ez jobban megterheli a szervezetüket, mint az első bekezdésben felsorolt anyagok együttvéve.