- Tudomány
- Ma Is Tanultam Valamit
- kadhafi
- moammer kadhafi
- líbia
- amazon gárda
- forradalmi nővérek
- nők elleni erőszak
Az afrikai diktátor, aki amazonokkal védette magát
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
Bár az amazon alapvetően a görög mitológia és az online kereskedelem közismert figurája, egészen néhány évvel ezelőttig az egykori líbiai diktátor, Moammer Kadhafi legendás női testőrségének tagjait is így ismerte a világ.
Kadhafi személyes elit testőrsége a nyolcvanas évek elején alakult. Az Amazon Gárda nevet a nyugati újságok adták neki, de hivatalosan Forradalmi Nővéreknek hívták a kizárólag nőkből álló alakulatot. Azért forradalminak, mert bár Kadhafi volt az ország vezetője, hivatalos tisztséget ekkor már nem viselt, beérte “A Nagy Szocialista Népi Líbiai Arab Dzsamahiríja szeptemberi elsejei nagy forradalmának testvéri vezetője és útmutatója” szerény címmel. (A Nagy Szocialista Népi Líbiai Arab Dzsamahiríja az ország hivatalos neve volt 1986-tól.)
A tagokat maga Kadhafi választotta ki, állítólag csak magas, szép, hosszú hajú nők kerülhettek be. Egyszerre nagyjából negyvenen lehettek, de általában tizenötöt vitt magával az utazásaira. Mindannyian harcművészeti és fegyveres kiképzést kaptak, illetve szüzességi fogadalmat is kellett tenniük.
Több elképzelés is kering arról, mi szüksége volt Kadhafinak női testőrcsapatra. Az egyik elmélet szerint azt gondolta, hogy egy esetleges arab férfi támadó gondban lenne, ha nőkre kéne lőnie, a másik szerint inkább csak showelemként tekintett rájuk, és amúgy is szerette fiatal nőkkel körbevenni magát. Mindenesetre ha az első szempont járhatott a fejében, akkor rosszul kalkulált, mert 1998-ban líbiai iszlám fundamentalisták rajtaütöttek a konvoján, a támadásban pedig egy nőt megöltek, további hetet pedig megsebesítettek a támadók.
Kadhafi diktatúráját 42 éves uralom után, 2011-ben söpörte el az arab tavasz, a bujkálni kényszerülő exdiktátort pedig az év őszén a rátaláló felkelők megölték. A halála után vizsgálócsoport alakult a polgárháború alatti szexuális visszaélések felderítésére, a csoport pszichológusának pedig a gárda öt tagja is azt állította, hogy Kadhafi, a fiai és más vezetők rendszeresen megerőszakolták őket.
A diktátor nőkkel szembeni ellentmondásos hozzáállására jellemző, hogy noha a többnejűségre éppen ő vezetett be – azóta eltörölt – korlátozásokat Líbiában, ő maga szexrabszolgákat tartott, sőt megfélemlítőeszközként használta a katonái által elkövetett tömeges nemi erőszakot a felkelők elleni, végül elbukott harcában.
Nyitókép: Kadhafi (jobbra) és Hoszni Mubarak egyiptomi elnök (balra) az Arab Liga rendkívüli csúcsértekezletén, 2010. október 9-én, a líbiai Szirte városában. Kadhafi mögött piros sapkában a líbiai elnök egyik amazonja. (Khaled Desouki/AFP)