Ennél magasabbra nem építettek házat Európában
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
- A világ leghalálosabb kertjébe csak saját felelősségre és kísérővel lehet belépni
- 50 éves Lucy, a világ leghíresebb fosszilis popsztárja
- Jaj annak a férfinak, aki nem jól udvarol, megeszi a nő!
- Eljárt az idő a nyolc óra felett: négyórás az ideális munkanap
- A cikkcakkos tengerpartok az őrületbe kergetik a matematikusokat
A menedékházat nem egyszerű megközelíteni. 3275 méterig ugyan felvisz egy felvonó, de onnan gyalog kell megtenni a maradék 1300 méternyi magasságot a csúcsig. Tulajdonképpen bárki nekivághat, de profi alpinista felszerelés és hegyi vezető ajánlott az utat keresztező veszélyes gleccserhasadékok miatt.
Ha kíváncsi, hogy néz ki a ház közelről, nézze meg ezt a rövid videót:
Négyezer méteren már a körülmények sem hétköznapiak. Jelentkezhet hegyi betegség, légszomj azoknál, akik nem járnak gyakran a magas hegyekben. Ha a kisüt a nap, akkor védelem nélkül pillanat alatt leég vagy napszúrást kap a hegymászó, a vakítóan csillogó hó pedig hóvakságot okozhat. A fényvisszaverődés olyan erős a hóról, hogy alulról sebesre képes égetni egy nap alatt a túrázó orrlikait. Ha köd vagy vihar van, könnyen el lehet tévedni, ami a hidegben végzetes lehet.
A menedékházban bárki megszállhat, de különösen drága odafent az élet, mivel helikopterrel szállítják fel a szükséges dolgokat. A zord téli idő miatt a házban csak júniustól szeptemberig van személyzet. A szezonon kívül is nyitva hagynak egy téli helyiséget, a rossz időjárás miatt esetlegesen fennrekedő hegymászóknak.
2017 nyara óta a házhoz legközelebb eső település, Alagna Valsesia elöljárósága engedélyezte, hogy a házban hivatalosan is házasságot lehessen kötni. Az extrém helyszínen azonban érthető módon nem tolonganak a jegyespárok.
A ház építésének irányítását az Olasz Alpin Klub vállalta magára 1889-ben. Az egyes elemeiket szamárháton szállították fel a hegy tetejére. A szenvedélyes hegymászóként ismert Savoyai Margit olasz királynéról elnevezett házat 1893-ban adták át, méghozzá a királyné személyes jelenlétében. A királyné volt az első nő, aki megmászta az Alpok második legmagasabb hegyét, a Signalkuppétől nem messze emelkedő, 4634 méter magas Monte Rosát.
Az eleinte inkább csak kunyhónak nevezhető épületben egy hegyi betegséget kutató bázis kapott helyet. Később beköltözött egy meteorológiai állomás is. A házat 1977-ben teljes körűen felújították, kibővítették, korszerűsítették. Ma Európa legmagasabb pontján álló menedékházként a hegymászók, a magashegyi túrázók, és nem utolsósorban a magashegyi házasságkötők kedvelt célpontja.
Ezért nem szabad jégre építkezni
A helikopteres felvételen jó látszik, hogy a Margherita menedékház biztos sziklaalapokra épült. Nem így volt ez a Janssen-obszervatórium esetében, ami háznak ugyan nem nevezhető, de mégis épületként állt pár évig a Mont Blanc (4808 m) tetején. Építéseinek első tapasztalatairól így számolt be a Vasárnapi Újság 16. száma 1892-ben:
"A csillagvizsgáló-torony a Mont-Blanc csúcsán, melyet Janssen csillagász tervezett, nem sikerült, mivel kitűnt, hogy a csúcs jégből áll s nem tudtak addig ásni, míg szilárd kőtalajt találtak volna. Egyelőre azonban mégis állítanak egy ideiglenes őrházat a jégen s a lefolyt télen szerzett tapasztalatok eredményeitől fog függni, hogy állandó épületet, állíthatnak-e itt." Sziklát később se találtak, pedig leástak 12 méter mélyre, így a megfigyelőállomás végül 1893-ban a jégre épült. Az épület azonban biztos alapok nélkül hamarosan megdőlt, és süllyedni kezdett. 1906-ban már annyira megsüllyedt, hogy menthetetlenné vált, egyedül a tornyát tudták csak visszaszerezni a természettől.