- Tudomány
- Ma Is Tanultam Valamit
- fekete medve
- kermode-baribál
- szellemmedve
- medve
- kanada
- genetika
- melanin
A fekete medve, ami fehér, pedig nem is albínó
A Kermode-baribál az egzotikus neve ellenére egy meglehetősen hétköznapi állat, a fekete medve egyik alfaja. Mégis van egy különlegessége: a példányok egy része fehér, pedig se a jegesmedvékhez nincs sok közük, se nem az albínókra jellemző pigmentzavarról van szó.
Az állat az amerikai kontinensen, azon belül is a kanadai Brit Columbia tartomány partvidékén él. Az állomány nagy része fekete, de 10-20 százalékuk fehér. Ez a sajátosság egyébként jól is jön nekik, mert a főleg halakkal táplálkozó állatot a zsákmány nehezebben veszi észre a víz alatt, ha fehér.
A kutatók csak 2001-ben azonosították a genetikai sajátosságot, amely a fehér példányok eltérő színéért felelős. A ritka mutációt az okozza, hogy egy génben, a melanocortin 1 receptorban (M1CR) felcserélődik egy nukleotid (a DNS-t és az RNS-t alkotó nukleinsav szerkezeti egysége), és emiatt nem termelődik a bunda sötét színét adó melanin nevű pigment. Az albínókkal szemben viszont ezeknek az állatoknak a bőre és a szeme ugyanúgy színes, mint fekete bundájú társaiké.
A két ilyen mutáns génnel rendelkező példányok lesznek fehérek, az eggyel vagy semennyivel fehér se rendelkezők pedig feketék. Ugyanakkor két fekete macinak is születhet fehér bocsa, ha mindkettőjük hordoz egy-egy mutáns gént, és az utód mindkettőt örökli. A vizsgálatok szerint azonban a fehérek hajlamosabbak a fehérekkel, a feketék pedig a feketékkel párosodni.
A helyi őslakosok Moksgm'olnak, azaz szellemmedvének is hívják, és különleges helyet foglal el a mitológiájukban. A legenda szerint a világot teremtő holló a fagyból zöldellő kertté változtatta a Földet, de az ősállapotnak azzal állított emléket, hogy minden tizedik medvét fehérre színezte.
A szellemmedvét azonban ma is nagy becsben tartják a vidéken: Brit Columbia 2006-ban a tartomány hivatalos szimbólumai közé emelte.