Atomerőmű-baleset ellen lézerkígyó
Mi lesz, ha keresztezzük a kígyót a csúcstechnológiával? Erről a kérdésről a többségnek alighanem a kilencvenes évekbeli Nokia telefonok népszerű játéka, a Snake ugrana be, és nem mondjuk egy lézerpengés robotkígyó. Teljesen jogosan: a Nokia telefonjait milliárdszám adták el, távvezérlésű, lézerpengével felszerelt robotkígyóból viszont csak egy van.
Szerencsére – tehetnénk hozzá, ha feltételeznénk, hogy a csúcstechnológiákra jellemző módon ezt is a hadiiparban alkalmazzák. De a brit székhelyű OC Robotics által fejlesztett Laser Snake-et arra használnák, hogy bejuthassanak vele egy atomerőműbe, és a lézerpengével szétvághassák a berendezést, így akadályozva meg, hogy egy erőműbalesetnél a mentőosztagot radioaktív sugárzás érje.
A 100 milliméter átmérőjű, 2,5 méter hosszú szerkezetben rengeteg drótszál fut, amik ízületként funkcionálnak, és úgy hajlíthatják meg a géptestet, mint a kígyót az izmai. A kábelek feszítettsége egyenként szabályozható, így a robotkígyó igen szűk helyeken és lehetetlenül furcsa szögű járatokon is áthatolhat. Ha pedig nem tud átjutni valahol, akkor utat vág magának – és nem lemezvágó ollóval, hanem lézerrel.
A kígyó orrára szerelt robotkart úgy tervezték meg, hogy az eszközök cserélhetők legyenek rajta, így Laser Snake-et akár láncfűrésszel vagy katanával is felszerelhetnék, de az OC Robotics a lézert választotta. Méghozzá nem is akármilyet, hanem egy öt kilowattos lézert, ami vastag acéllemezeket is szétvághat, és nemcsak a felszínen, hanem akár a víz alatt is.
Nem ez az első robot, amit arra terveztek, hogy emberekre nézve veszélyes környezetben dolgozzon. A Boston Dynamics emberszabású robotját, Atlast kimondottan ezzel a szándékkal alkották meg, és a Toshibának is van egy merülőrobotja amit a fukusimai atomerőmű helyreállításánál használnak. De a megközelíthetetlen helyekre egyikük sem tud olyan ügyesen bejutni, mint Laser Snake.