A Karib-tenger kalózai valójában Madagaszkár mellett laktak
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
- Csehszlovák kém lehetett a saját halálát eljátszó brit politikus
- A világ leghalálosabb kertjébe csak saját felelősségre és kísérővel lehet belépni
- 50 éves Lucy, a világ leghíresebb fosszilis popsztárja
- Jaj annak a férfinak, aki nem jól udvarol, megeszi a nő!
- Eljárt az idő a nyolc óra felett: négyórás az ideális munkanap
Madagaszkár egy meglehetősen nagy sziget, Ile Sainte-Marie pedig egy egészen apró sziget Madagaszkár mellett, ami nem a mérete, inkább az alakja és az elhelyezkedése miatt volt különleges. Száz éven át több mint ezer kalóznak adott otthont Ile Sainte-Marie és tágabb környezete, mert rengeteg nyugodt öböl szegélyezi, ahol könnyen el lehetett rejteni hajókat, és ahonnan gyorsan el lehetett érni kalózkodás céljából az India felől érkező kereskedelmi hajókat. Ma leginkább turisták kedvelik a helyet, mert sokkal nyugodtabb, mint amilyen a 17-18. században volt. És itt található a világ legmenőbb temetője: egy tengerre néző dombtető, tele fekete, halálfejes sírkövekkel: igazi kalózók sírjaival.
Ile Sainte-Marie volt egykor a térség nagybetűs kalózkikötője. Legendák szerint még a kalózok utópisztikus anarchista államát, Libertáliát is itt (vagy a közelben) alapította James Misson kalózkapitány. És mint a filmekben: egy koponya alakú szikla száján át kellett behajózni a kikötőjébe. (Na jó, ez az utóbbi mondat nem igaz, sajnos.)
A szigeten élő hatalmas kalózközösség egy faházakból épített városkában lakott, ahol az utcákat és a házakat a hajóknak megfelelő zászlókkal jelezték, hogy véletlenül se a rivális bandához menjen haza valaki aludni, ha eltéveszti a házszámot, miután kikalózkodta magát a szigetre települt vigalmi negyedben. A legtöbb itteni kalóz időszakos vagy átmeneti menedéknek használta a szigetet, ha el kellett tűnni a világ elől, de sokan családot is alapítottak itt, és Ile Sainte-Marie több tucat kalóznak lett a végső nyughelye is.
A kalózokat az 1700-as évek végén űzte ki a bevonuló francia hadsereg, majd vissza is csatolták a szigetet Madagaszkárhoz. Tevékeny kalózkodásnak mára nyoma sincs, a helyi turizmust viszont a kalózsírok és a bálnales mellett a szigetet övező legendák is pörgetik a mai napig: a kétezres évek elején a közelben fedezték fel az egyik hírhedt angol kalóz, William Kidd, Adventure Galley nevű hajóját, melynek teljes rakományát (egy hajónyi kincset) a mai napig nem találtak meg. Sem azt a tucatnyi hajót, amik korabeli feljegyzések szerint a sziget közelében tűntek el vagy süllyedtek a tenger mélyére. Természetesen mesés kincsekkel a fedélzetükön.