Jim Carrey CIA-kiképzést kapott, hogy el tudja játszani a Grincset
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
A színészeknek néha nem várt akadályokat kell leküzdeniük egy-egy szerep eljátszásáért – van, hogy 30 kilót adnak le, vagy épp szednek fel, és van, hogy a CIA segítsége kell, hogy elkészülhessen egy produkció, mint például Jim Carrey és A Grincs esetében.
Az első hallásra mókás történet, amit átélni már nem lehetett akkora dili, a BBC-n futó The Graham Norton Showban került elő még 2014 karácsonya előtt a 2000-ben bemutatott film kapcsán – valahogy addig sosem merült fel Carrey-ben, hogy megossza a traumatikus élményeit, vagy lehet, hogy addig elnyomta magában azokat, és jó 14 év kellett ahhoz, hogy egyáltalán beszélni tudjon a dologról.
A Grincs jelmezét ugyanis nem volt egyszerű felvenni, a többek között jakszőrből készült hacuka ugyanis ránézésre sem valami kényelmes, pláne, ha belegondolunk, hogy sminkkel és mindennel együtt 8 óra volt, mire teljes egészében elkészült. Carrey szavai szerint a dolog nagyjából úgy festett, mintha minden forgatási napon élve eltemették volna – és ugye a forgatás még csak ezután következett.
Az első jelmezpróba után az öltözőkocsijába visszaérve kirúgta a falat, majd közölte a rendező Ron Howarddal, hogy felejtse el a filmet, ő nem hajlandó ezt a kínzást minden nap végigcsinálni. A megoldással a producer és ügyeletes problémamegoldó Brian Grazer jelentkezett, aki kitalálta, hogy vegyenek fel egy fickót Carrey mellé, aki korábban CIA-ügynököket képzett ki válogatott kínzási módszerek elviselésére.
A CIA-képzést persze némileg módosítani kellett, Carrey azt a tanácsot kapta, hogy amikor kezd minden elviselhetetlen lenni, egyen bátran, kapcsolja be a tévét, hogy elterelje a figyelmét, és amikor az sem segít, akkor hívja oda egy ismerősét, akitől kap egy pofont, esetleg vágja combon saját magát, és mindennél fontosabb: dohányozzon, amennyit csak bír.
Utóbbi persze nem volt könnyű, a jakszőrös jelmez miatt egy óriási szipkán át szívta a cigiket, miközben ész nélkül verte a saját combjait.
A CIA-kiképző egyetlen hétvége alatt elvégezte dolgát, legalábbis Grazer saját visszaemlékezése szerint, a dolog pedig megérte – 2001-ben Rick Baker és Gail Ryan Oscar-díjat kapott legjobb smink és maszk kategóriában.
A másik dolog, ami segített Carrey-nek, az a Bee Gees volt. Maga sem tudja miért, de valahogy boldog lett a zenekar dalaitól, úgyhogy a forgatás alatt végig őket hallgatta a sminkszékben ülve. Nagyjából ez volt a kulcs: egyéb tevékenységekkel terelje el a figyelmét a jelmez és smink okozta gyötrelemről, legyen az bármi, akár új fájdalomforrás is. A trükk pedig bevált.
A másik oldalnak sem volt könnyű azért a helyzete, pedig nem akárki volt Carrey maszkmestere a forgatás alatt: a két jelölés után 2018-ban A legsötétebb órával Oscart nyerő Kazuhiro Tsuji. Carrey rémes volt mindenkivel, ráadásul a forgatás elején alig lehetett haladni miatta. Két hét alatt csak háromnapnyi munkán volt túl a stáb, mert állandóan eltűnt, és amikor előbukkant, szanaszét volt tépve rajta a jelmez – emlékezett vissza nemrég a sminkes. Tsuji emiatt egy időre ott is hagyta a filmet, mert elege lett a főszereplőből, majd egy hét után a rendező Howard édesgette vissza azzal, hogy garantálja, Carrey megváltozott. Így is lett, és mint tudjuk, ez a CIA-képzés hatása volt már.
(Borítókép: Jim Carrey a Grincs című filmben. Fotó: Getty Images Hungary)