Mi van a kopaszok fején, ha nem korpa?
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
- A világ leghalálosabb kertjébe csak saját felelősségre és kísérővel lehet belépni
- 50 éves Lucy, a világ leghíresebb fosszilis popsztárja
- Jaj annak a férfinak, aki nem jól udvarol, megeszi a nő!
- Eljárt az idő a nyolc óra felett: négyórás az ideális munkanap
- A cikkcakkos tengerpartok az őrületbe kergetik a matematikusokat
Jó a kopaszoknak, ők legalább nem korpásodnak - gondolná az ember a hajkorona nélküli, csillogó fejeket elnézve, de nincs igaza. Kopasz fejbőrön is megjelenhetnek korpának tűnő darabkák, és ugyanúgy viszkethet, mint akinek haj van a fején, de a két dolog nem feltétlenül ugyanaz.
A korpa kialakulása olyan gombafajokhoz köthető, amelyek mindenki bőrén előfordulnak, az emberekén és az állatokén egyaránt. A gombát eredetileg a francia Louis-Charles Malassez fedezte fel a 19. század végén, aztán később újra felfedezték - Raymond Sabouraud azt hitte, egy új fajjal van dolga. Ezért ismert a korpásodást okozó gombafajt kétféle latin néven, a 20. század elején bejegyzett Pityrosporum helyett ma már inkább az eredeti Malassezia elnevezéssel illetik a rendszertani besorolásban.
Nincs mindenkinek a haja tele korpadarabkákkal, ebből is sejthető, hogy a gombán kívül más is kell a fejbőr korpásodásához. A páratartalom, a higiénia, az izzadság, a hormonháztartás befolyásolja a gomba szaporodását, valamint az, hogy az ember szervezete mennyire reagál érzékenyen a gomba jelenlétére. A vitaminhiány, az immunrendszer gyengesége, a stressz és a vegyi anyagok - például a túl gyakori hajmosás - általában száraz korpát eredményeznek, ami könnyen hullik.
A Malassazia fajok a zsíros fejbőrt kedvelik igazán, a bőrünk által előállított faggyút bontják le. Ha ebből sok van, akkor az elszaporodott gomba gyulladást okozhat. Ez különösen igaz abban az esetben, ha a szervezetünk eleve túlérzékeny a gombára, illetve a faggyú lebontása során keletkező olajsavra. A gyulladás során keletkezett, nehezebben eltávolítható, méretesebb darabok a zsíros korpásodásra jellemzők.
CSECSEMŐK FEJBŐRÉN EZT HÍVJUK KOSZMÓNAK
A kopasz fejbőrön azonban messze nem ideálisak a körülmények a korpásodáshoz. Hűvösebb a fejbőr, kevésbé párás és árnyékos, mint amikor haj borítja. Sok esetben csak száraz, esetleg a leégett bőr miatt viszket a kopasz fejbőr, ilyen esetben a hidratálásra érdemes fokozottan odafigyelni. Illetve okozhatja a korpásodásnak tűnő jelenséget pikkelysömör vagy ekcéma, melyek szakorvosi kezelést igényelnek.
(WebBeteg, Wikipedia - Malassezia, H&S, Quora)