A majmok is köszönnek
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
Egy friss kutatás szerint a csimpánzok és a bonobó majmok is ismerik az üdvözlést és az elköszönést, ráadásul a viselkedésformát új egyedekkel való találkozás során alkalmazzák is. Korábban soha nem dokumentálták, hogy az emberen kívül bármely más emlősfaj ezt csinálta volna.
Az iScience oldalán publikált tanulmányból kiderült, hogy az emberi DNS-hez nagyon hasonlóval rendelkező két majomfaj ugyanolyan eljárásokat és szokásokat alkalmaz a közös interakciók előtt és után, mint az emberek.
A kutatók szerint a majmok nem csupán a torokhangokkal, hanem nonverbálisan is kommunikálnak, akárcsak az emberek. Az állatkertekben megfigyelt csimpánzok és bonobó majmok pillantásokkal, érintéssel, biccentéssel vagy kézfogással történő interakcióit 1242 alkalommal rögzítették és elemezték. A kutatás szerint a bonobók az udvariasabbak a két vizsgált faj közül, ők gyakrabban üdvözölték egymást, jobban figyeltek egymásra.
A bonobók a közös interakciók kezdetén a megfigyelt esetek 90 százalékában köszöntek egymásnak, s váltottak kölcsönösen tekintet, szemben a csimpánzokkal, akik csak az esetek 69 százalékában tették ezt meg. Hasonlóan az üdvözléshez, a közösen eltöltött idő végén az elköszönést is nagyobb arányban csinálták a bonobók (92 százalék) szemben a csimpánzokkal (86 százalék).
Érdekesmód minél közelebb állt egymáshoz két vizsgált egyed a bonobó majmok közül, annál rövidebbé és felszínesebbé vált közöttük az üdvözlés. A tanulmányt vezető szerzőként jegyző Raphaela Heesen, a brit Durham Egyetem pszichológiai tanszékének kutatója szerint a majmok is annál kevésbé udvariasak a másikkal szemben, minél bizalmasabb jó barátjukkal találkoznak.
Ezzel szemben úgy tűnik, a csimpánzoknál nem számít üdvözlés szempontjából, hogy milyen közel állnak egymáshoz. Ennek magyarázata az lehet, hogy a csimpánzok despotikus hatalmi hierarchiájával összehasonlítva a bonobók egy sokkal egyenlőbb társadalmi felosztásban élnek, ahol a barátságokra és szövetségekre kerül a hangsúly az erő helyett – írja a LiveScience. A kutatók szerint a bonobók társadalmi berendezkedése magyarázattal szolgál rá, miért ilyen fontos ezeknek a majmoknak az üdvözlés és az elköszönés.
A tanulmány szerzője szerint további kutatások szükségesek, de az evolúció megismerésének szempontjából sikernek számít a most elért eredmény. Hessen szerint következő lépésként a csimpánzok és bonobók legközelebbi emberszabású rokonai is meg kell vizsgálni, ha pedig sikerül megfigyelni a viselkedésformát más fajoknál is, az izgalmas tanulmányoknak ágyazhat meg a jövőben.